Kobieta

Przemówienia publiczne- jak pokonać stres? (cz. 1)

Przychodzi taki moment w naszym życiu, że musimy przemówić do większej grupy słuchaczy. Jak pokonać stres? Jak wypaść dobrze? Mamy dla Was kilka rad!

Wiele zależy od tego, jakie mamy przesłanie, o czym będziemy mówić i do kogo, czy choćby, w jakim miejscu. Jednak kilka wskazówek będzie zawsze na czasie niezależnie od otoczenia i warunków naszego wystąpienia.

Przede wszystkim należy odpowiednio się ubrać. Najlepiej elegancko, ale niekoniecznie jak na rozpoczęcie roku szkolnego. Wciąż zapominamy ile siły, energii i pewności siebie może nam dać właściwy strój. Gdy mamy na sobie elegancką odzież od razu przyjmujemy inną postawę. Stajemy się bardziej pewni siebie, wyprostowani i ograniczamy wszelkie nerwowe ruchy. To naprawdę ważne, jeśli chcemy zrobić dobre pierwsze wrażenie! Poza tym proste plecy w trakcie przemowy to także spokojniejszy oddech i mniejsze ryzyko nerwowej zadyszki!

To, co ma ogromny wpływ na to jak jesteśmy postrzegani w czasie przemówień to sposób i tempo mówienia. Osobiście mam problem ze zbyt szybkim artykułowaniem słów i przechodzeniem do sedna. Należy wyrobić w sobie odpowiedni nawyk wolniejszego cedzenia słów, nawet według naszego mniemania zbyt wolnego. Stres związany z publicznymi przemówieniami uderza w każdego, nawet doświadczonego mówcę. Jednak warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę!

Nie bój się ciszy! Większość z nas, gdy musi złapać wątek, czy zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie lubi wtrącić rozmaite „zapychacze” typu: „yyyyy”, „eeeee” czy „hmmm”. Niestety osoby, które wyjątkowo się stresują robią to o wiele częściej. Nie ma chyba nic bardziej przeszkadzającego w słuchaniu czyjegoś wystąpienia niż te dźwięki. Nie należy bać się przerw na zastanowienie, tak naprawdę zmieniają one rytm naszego przemówienia i pozwalają się skupić słuchaczom. Przy wypełniaczach, które pojawiają się za często wiele osób przestaje słuchać mówiącego.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę? Już niedługo kolejne wskazówki!

(Źródło: entrepreneur.com, Zdjęcie: pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top