Spacer to jedna z ogólnodostępnych, najtańszych i najprostszych form aktywności, którą można rozpocząć w dowolnym momencie – niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Warto się do niego przekonać, tym bardziej, że dość korzystnie na nas wpływa i to nie tylko pod względem kondycji.
Przepis na udany i zdrowy spacer
Aby móc mówić o dobroczynnym wpływie spaceru na nasz ustrój, musimy przede wszystkim pamiętać, by aktywność trwała co najmniej 30 minut, a najlepiej godzinę. Po drugie spacer powinien odbywać się zmiennym tempem. Najlepiej, gdybyśmy przy tym zmieniali co jakiś czas podłoże, po którym się poruszamy. Wtedy pobudzimy skuteczniej metabolizm i łatwiej „się rozruszamy”. Po trzecie spacer wpłynie na nas korzystnie, jeśli będziemy go odbywać regularnie – przynajmniej 3x tygodniowo i to bez względu na panujące warunki pogodowe. Jak się zmotywować do regularnych spacerów? Warto zadbać o kilka szczegółów:
- wybrać najlepszą dla siebie porę dnia;
- poszukać najciekawszej trasy – na początek prostej, potem coraz bardziej skomplikowanej;
- prowadzić dziennik pomiarów – wpiszmy w niego: datę, pokonany dystans, warunki pogodowe;
- zabrać ze sobą muzykę lub aparat fotograficzny – teraz to dość proste, gdyż właściwie wszystkie telefony posiadają w sobie obydwa te narzędzia.
Jak działa spacer?
Oczywiście, na każdy organizm ten rodzaj aktywności będzie wpływał inaczej. Istnieją jednak pewne wspólne wszystkim atuty. Oto najważniejsze z nich:
Łagodne wprowadzenie do aktywności fizycznej
Na ten rodzaj ruchu powinni zdecydować się w pierwszej kolejności ci, którzy chcą na dobre rozpocząć przygodę ze sportem. W drugiej zaś osoby, które pragną wrócić do treningów czy uprawianej dyscypliny po dłuższej przerwie (choroba, kontuzja, pobyt w szpitalu). Spacer przygotuje stawy na zwiększone obciążenie oraz pomoże przywrócić siły mięśniom.
Skuteczna broń przed chorobami cywilizacyjnymi
Zwykły spacer jest nas w stanie uchronić przed wieloma groźnymi schorzeniami – także tymi określanymi, jako choroby cywilizacyjne. Należą do nich m.in.: osteoporoza, choroby serca czy cukrzyca.
Działa lepiej niż tabletka przeciwbólowa
W trakcie spaceru dochodzi do równomiernego obciążania stawów oraz angażowania mięśni. To z kolei pomaga „rozchodzić” ból kręgosłupa. Ponadto w trakcie spaceru łatwo utrzymać prawidłową postawę – co także sprzyja eliminacji bólów tego narządu.
Pomaga w walce z cellulitem
Głównym sprawcą jego powstawania jest bezruch. Zaburza on rytm krążenia krwi, co z kolei powoduje zatrzymanie toksyn w organizmie. Obydwa te czynniki dają o sobie znać właśnie w postaci cellulitu. Regularny spacer pozwala wyeliminować oba te źródła. Dodatkowo pomaga w ujędrnieniu skóry. Z czasem można też zauważyć dodatkowo spore wyszczuplenie nóg.
***
Jak zatem widzicie spacer to prosta forma ruchu o wielu dobroczynnych właściwościach. Jej wyższość nad pozostałymi rodzajami aktywności polega na tym, że zbędne jest wcześniejsze przygotowanie, co oznacza, że można ją podąć w dowolnym momencie. I co bardzo istotne – spacerować można wszędzie, nawet w trakcie wypoczynku czy chociażby zastępując w ten sposób powrót autobusem do domu.
Źródła: polki.pl; newfeel.pl; własne
Grafika: pixabay.com