Aktywny wypoczynek

Poznaj 4 zalety spaceru i korzystaj z nich jak najczęściej!

Spacer to jedna z ogólnodostępnych, najtańszych i najprostszych form aktywności, którą można rozpocząć w dowolnym momencie – niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Warto się do niego przekonać, tym bardziej, że dość korzystnie na nas wpływa i to nie tylko pod względem kondycji.

Przepis na udany i zdrowy spacer

Aby móc mówić o dobroczynnym wpływie spaceru na nasz ustrój, musimy przede wszystkim pamiętać, by aktywność trwała co najmniej 30 minut, a najlepiej godzinę. Po drugie spacer powinien odbywać się zmiennym tempem. Najlepiej, gdybyśmy przy tym zmieniali co jakiś czas podłoże, po którym się poruszamy. Wtedy pobudzimy skuteczniej metabolizm i łatwiej „się rozruszamy”. Po trzecie spacer wpłynie na nas korzystnie, jeśli będziemy go odbywać regularnie – przynajmniej 3x tygodniowo i to bez względu na panujące warunki pogodowe. Jak się zmotywować do regularnych spacerów? Warto zadbać o kilka szczegółów:

  • wybrać najlepszą dla siebie porę dnia;
  • poszukać najciekawszej trasy – na początek prostej, potem coraz bardziej skomplikowanej;
  • prowadzić dziennik pomiarów – wpiszmy w niego: datę, pokonany dystans, warunki pogodowe;
  • zabrać ze sobą muzykę lub aparat fotograficzny – teraz to dość proste, gdyż właściwie wszystkie telefony posiadają w sobie obydwa te narzędzia.

Jak działa spacer?

Oczywiście, na każdy organizm ten rodzaj aktywności będzie wpływał inaczej. Istnieją jednak pewne wspólne wszystkim atuty. Oto najważniejsze z nich:

Łagodne wprowadzenie do aktywności fizycznej

Na ten rodzaj ruchu powinni zdecydować się w pierwszej kolejności ci, którzy chcą na dobre rozpocząć przygodę ze sportem. W drugiej zaś osoby, które pragną wrócić do treningów czy uprawianej dyscypliny po dłuższej przerwie (choroba, kontuzja, pobyt w szpitalu). Spacer przygotuje stawy na zwiększone obciążenie oraz pomoże przywrócić siły mięśniom.

Skuteczna broń przed chorobami cywilizacyjnymi

Zwykły spacer jest nas w stanie uchronić przed wieloma groźnymi schorzeniami – także tymi określanymi, jako choroby cywilizacyjne. Należą do nich m.in.: osteoporoza, choroby serca czy cukrzyca.

Działa lepiej niż tabletka przeciwbólowa

W trakcie spaceru dochodzi do równomiernego obciążania stawów oraz angażowania mięśni. To z kolei pomaga „rozchodzić” ból kręgosłupa. Ponadto w trakcie spaceru łatwo utrzymać prawidłową postawę – co także sprzyja eliminacji bólów tego narządu.

Pomaga w walce z cellulitem

Głównym sprawcą jego powstawania jest bezruch. Zaburza on rytm krążenia krwi, co z kolei powoduje zatrzymanie toksyn w organizmie. Obydwa te czynniki dają o sobie znać właśnie w postaci cellulitu. Regularny spacer pozwala wyeliminować oba te źródła. Dodatkowo pomaga w ujędrnieniu skóry. Z czasem można też zauważyć dodatkowo spore wyszczuplenie nóg.

***
Jak zatem widzicie spacer to prosta forma ruchu o wielu dobroczynnych właściwościach. Jej wyższość nad pozostałymi rodzajami aktywności polega na tym, że zbędne jest wcześniejsze przygotowanie, co oznacza, że można ją podąć w dowolnym momencie. I co bardzo istotne – spacerować można wszędzie, nawet w trakcie wypoczynku czy chociażby zastępując w ten sposób powrót autobusem do domu.

Źródła: polki.pl; newfeel.pl; własne
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top