Chociaż rozgrzewka zabiera stosunkowo niewiele czasu, nie zawsze o niej pamiętamy i niemal z marszu przechodzimy do treningu. Zobacz, jak korzystne może okazać się jej wprowadzenie do planu treningowego.
Wsparcie dla mięśni
W trakcie rozgrzewki dochodzi do pełniejszego dotlenienia mięśni. Zwiększa się również ich pobudliwość i wydolność. Dzięki rozgrzewce mięśnie stają się bardziej elastyczne. Poza tym sprawnie przebiega proces ich skurczu i rozkurczania.
Pomoc dla stawów
Poprzez rozgrzewkę zwiększa się również elastyczność, siła i rozciągliwość ścięgien i wiązadeł. To z kolei odpowiada za zwiększenie ruchomości poszczególnych stawów. W ten sposób spada też ryzyko wystąpienia kontuzji.
Poprawa wyników treningu
Rozgrzewka przygotowuje mięśnie i stawy do zwiększonego wysiłku. Dzięki temu trening staje się bardziej efektywny, a my szybciej będziemy zbierać jego owoce.
Eliminacja powstawania zakwasów
Przygotowanie do treningu zapobiega też nagromadzeniu się kwasu mlekowego oraz przedwczesnemu wyczerpaniu.
Przepis na rozgrzewkę doskonałą
- Idealna rozgrzewka powinna trwać od kilku do kilkunastu minut;
- Pierwszy krok to szybki marsz (względnie bieg w miejscu lub krótkie krotki na stepperze);
- Drugi krok to ćwiczenia kształtujące, czyli kolejno: krążenia – głowy, ramion, łokci, nadgarstków; krążenia i skłony tułowia; ruchy stawów biodrowych, kolan i stawów skokowych.
Reasumując: rozgrzewka pomaga nam uniknąć kontuzji. Przygotowuje organizm do zwiększonego obciążenia. Jest też gwarantem komfortowego treningu. Eliminuje uczucie sztywności i „naciągania” stawów czy mięśni na siłę.
*źródło: Zdrowie 04/2018;
grafika: pixabay.com