Sport

Pamiętasz o rozgrzewce? Zobacz, dlaczego to takie ważne

Chociaż rozgrzewka zabiera stosunkowo niewiele czasu, nie zawsze o niej pamiętamy i niemal z marszu przechodzimy do treningu. Zobacz, jak korzystne może okazać się jej wprowadzenie do planu treningowego.

Wsparcie dla mięśni

W trakcie rozgrzewki dochodzi do pełniejszego dotlenienia mięśni. Zwiększa się również ich pobudliwość i wydolność. Dzięki rozgrzewce mięśnie stają się bardziej elastyczne. Poza tym sprawnie przebiega proces ich skurczu i rozkurczania.

Pomoc dla stawów

Poprzez rozgrzewkę zwiększa się również elastyczność, siła i rozciągliwość ścięgien i wiązadeł. To z kolei odpowiada za zwiększenie ruchomości poszczególnych stawów. W ten sposób spada też ryzyko wystąpienia kontuzji.

Poprawa wyników treningu

Rozgrzewka przygotowuje mięśnie i stawy do zwiększonego wysiłku. Dzięki temu trening staje się bardziej efektywny, a my szybciej będziemy zbierać jego owoce.

Eliminacja powstawania zakwasów

Przygotowanie do treningu zapobiega też nagromadzeniu się kwasu mlekowego oraz przedwczesnemu wyczerpaniu.

Przepis na rozgrzewkę doskonałą

  1. Idealna rozgrzewka powinna trwać od kilku do kilkunastu minut;
  2. Pierwszy krok to szybki marsz (względnie bieg w miejscu lub krótkie krotki na stepperze);
  3. Drugi krok to ćwiczenia kształtujące, czyli kolejno: krążenia – głowy, ramion, łokci, nadgarstków; krążenia i skłony tułowia; ruchy stawów biodrowych, kolan i stawów skokowych.

Reasumując: rozgrzewka pomaga nam uniknąć kontuzji. Przygotowuje organizm do zwiększonego obciążenia. Jest też gwarantem komfortowego treningu. Eliminuje uczucie sztywności i „naciągania” stawów czy mięśni na siłę.

*źródło: Zdrowie 04/2018;
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top