Według większości specjalistów, to w czasie biegania tracimy najszybciej i najłatwiej nadmiar kilogramów. Jest to ponadto najbardziej naturalna forma ruchu dla człowieka. Dlatego właśnie tą dyscyplinę sportu wybierają dla siebie osoby otyłe i jak się okazuje postępują zbyt pochopnie. Dlaczego bieganie nie jest sportem dla wszystkich i czym je najlepiej zastąpić mając do zrzucenia nie kilka, ale kilkanaście kilogramów?
Komu szkodzi bieganie i dlaczego?
Od dłuższego już czasu można zauważyć wzrost trendu, jakim jest bieganie. Na ścieżkach, także w lasach czy parkach, a nawet na ulicach miejskich pojawia się coraz więcej osób, które pokonują wyznaczone sobie dystanse w różnym tempie. Rozmaite są też wiek, jak i płeć biegaczy. Zalety biegania są liczne, a wśród najważniejszych z nich warto wymienić:
- poprawę krążenia;
- wzmocnienie wydolności oddechowej;
- kształtowanie sylwetki;
- wydzielanie dużej dawki endorfin;
- szybki sposób na rozładowanie napięcia i redukcję efektów stresu.
Warto też nadmienić, że biegając łatwo nawiązać nowe znajomości. Niestety, chociaż korzyści z biegania są ogromne, to nie każdy powinien się decydować na tę dyscyplinę. Bez wcześniejszego porozumienia z lekarzem oraz fizjoterapeutą z biegania powinny zrezygnować osoby otyłe. Dlaczego. Ponieważ, zanim zacznie się biec sprężystym krokiem, należy przepracować swój stereotyp ruchu. Poza tym należy:
- dopasować rodzaj powierzchni do trenowania;
- dobrać właściwe obciążenie;
- znaleźć odpowiednie obuwie, które nie będzie obciążało stawów i ułatwi bieganie. (Tutaj znajdziecie więcej na temat: wybór butów do biegania.)
Przeciwwskazaniem do biegania jest również choroba niedokrwienna serca. Poza tym bieganie jest niewskazane dla osób, które mają wady zastawkowe, powiększony mięsień serca lub przeszły zawał serca. Także podeszły wiek stanowi przeciwwskazanie do biegania, chociaż w tym przypadku o tej formie ruchu, decyduje głównie stan zdrowia oraz kondycja.
Co zamiast biegania?
Nie oznacza to, że osoby z wymienionymi problemami zdrowotnymi, muszą zrezygnować z aktywności fizycznej. Wprost przeciwnie – ruch może im jedynie pomóc w powrocie do zdrowia (pamiętajmy, że otyłość to nie to samo co nadwaga i jest to choroba, którą należy leczyć pod kontrolą specjalistów! ). Bieganie mogą z powodzeniem zastąpić innymi – równie efektywnymi – formami aktywności. Wśród tych najbardziej polecanych znajdują się:
- marsz;
- nordic walking;
- wodny aerobik.
***
Moda w sporcie nie jest najlepszym wyznacznikiem dla osób, które szukają sposobu, by wesprzeć swoje odchudzanie. W uprawianiu sportu – zwłaszcza tego, który ma nam pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów – ważna jest dobra znajomość własnego organizmu: swoich możliwości, ale i ograniczeń. Poza tym istotna jest zasada umiaru, ale i wybór takiej aktywności, w której będziemy czuć się i poruszać najlepiej.
Źródła: magazynbieganie.pl; Moda na zdrowie 12/2015; fokus.tv; zdj. pixabay.com