Poradniki

Jak wybrać dobre buty do biegania?

Na punkcie tej dyscypliny sportowej oszalało niemal pól Polski. Być może, dlatego, że – jak przekonują dietetycy i trenerzy – bieganie to jedna z najprostszych, a tym samym najbardziej efektywnych metod odchudzania. Aby móc się o tym przekonać, trzeba wybrać dobre buty do biegania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Bieganie to obecnie jedna z najbardziej rozpowszechnionych form aktywności fizycznej. Zachęcają do jej uprawnia trenerzy i dietetycy. Poza tym bieganie doskonale relaksuje, a przy tym pomaga w budowaniu ogólnej kondycji. Zanim jednak zdecydujemy się na swoją pierwszą przebieżkę, potrzebny jest odpowiedni ekwipunek. Na niezbędnik biegacza składają się: wygodne spodnie lub legginsy; bawełniana koszulka/top/bluza z kapturem lub odzież termoaktywna; sprzęt monitorujący; kobiety powinny zadbać o dobrze dopasowany stanik sportowy. Latem potrzebne będzie dodatkowo okrycie głowy oraz dobry antyperspirant. Jednakże najważniejszym elementem niezbędnika są buty do biegania. To od nich zależy komfort biegacza, ale i jego bezpieczeństwo w trakcie wykonywania aktywności.  Ich wielość na rynku daje swobodę wyboru. My podpowiadamy, czym kierować się w trakcie wyboru.

Wybieramy idealne obuwie do biegania

Aby kupić naprawdę dobre buty sportowe do biegania, nie wystarczy kierować się modnymi reklamowanymi modelami czy ich atrakcyjnym designem. Najważniejsze elementy wyboru to:

  • Właściwy rozmiar

Buty do biegania muszą być o 0,5 – 1cm większe niż te, które nosimy na co dzień. W trakcie przymiarki należy sprawdzić czy luz przy paluchu jest na szerokość naszego kciuka – jeśli tak, to znaczy, że jest to idealny rozmiar. Pięta nie może uciekać z buta.

  • Rodzaj podłoża

Wybierając obuwie do biegania należy dopasować je do terenów, po których zamierzamy biegać:

  • warunki miastowe – buty z bieżnikiem czyli podeszwą gładką, ale lekko pofałdowaną;
  • leśno – górskie obszary – buty z bardziej agresywnym, głębokim bieżnikiem.

W obu przypadkach szukaj obuwia z antypoślizgową podeszwą oraz wzmocnioną cholewką.

  • Cel biegania

Jest ważny, aby obuwie ułatwiało jego osiągnięcie:

  • trening / rekreacja – obuwie cięższe w wadzie między 300-400g;
  • zawody – obuwie lekkie od 150-280g; im bardziej doświadczony biegacz – tym jego obuwie powinno być lżejsze.

Twoja waga

Ciężar ciała biegacza to także ważny element wyboru obuwia. Jeśli waży on więcej niż 80kg, powinien zainwestować w buty z dobrą amortyzacją na pięcie i podbiciu oraz wzmocnioną środkową częścią podeszwy.

Idealnym momentem na przymiarkę obuwia do biegania, jest końcówka dnia. będzie to równorzędne z uczuciem przebiegnięcia kilku kilometrów.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top