Jeśli jeszcze nie znaleźliście „swojej” aktywności, lubicie relaks z wodą w tle i właśnie podjęliście decyzję o odchudzaniu, to koniecznie sprawdźcie, jakie posiada zalety pływanie oraz dowiedzcie się czy styl pływania ma znaczenie dla efektywności treningu.
Dlaczego warto pływać?
Według specjalistów pływanie zalicza się do grupy najzdrowszych rodzajów aktywności – to pierwsza i najważniejsza zaleta tej dyscypliny. Dzieje się tak, gdyż łączy w sobie elementy i korzyści płynące z: treningu aerobowego oraz siłowego, a przy tym wszystkim nie obciąża stawów ani kręgosłupa. Pływanie obfituje też w szereg innych korzyści i to nie tylko dla zdrowia, czy psychiki, ale również dla … urody. Oto przykłady na to, w jaki sposób pływanie oddziałuje na naszą korzyść:
- dobroczynny wpływ na pracę mózgu – jednostajny ruch oraz miarowy oddech (podstawa pływania) dotleniają mózg oraz pomagają się odprężyć oraz uporządkować myśli;
- poprawa koordynacji ruchowej oraz równowagi w schorzeniach neurologicznych i u osób z zaburzeniami błędnika;
- działanie przeciwbólowe w dolegliwościach ze strony kręgosłupa;
- regulacja pracy serca – która staje się bardziej ekonomiczna czyli skurcze są rzadsze, ale za to mięsień pompuje więcej krwi;
- poprawa wyglądu skóry i ciała – pływanie działa na skórę, jak masaż czyli poprawia jej koloryt i przywraca wszelkie pełnione przez nią funkcje, dzięki temu można zauważyć, jak skóra staje się na powrót jędrna i bardziej gładka, a widoczny cellulit ulega zmniejszeniu.
Styl ma znaczenie!
Wymienione powyżej zalety pływania to ogólne korzyści, jakie można uzyskać. Ale mówiąc o wszystkich plusach tej dyscypliny, należy też podkreślić, że efekty treningu w basenie zależą w ogromnej mierze od stylu, na jaki się zdecydujemy. Przy wyborze odpowiedniego stylu warto skonsultować się wcześniej z fizjoterapeutą lub rehabilitantem. Dotyczy to zwłaszcza osób z wadami czy schorzeniami kręgosłupa. Jak zatem poszczególne techniki pływania wpływają na nasz organizm?
Styl klasyczny:
- doskonały na problemy typu: okrągłe plecy, kolana koślawe, płaskostopie;
- ułatwia zachowanie prawidłowej postawy ciała;
- aktywizuje wszystkie partie mięśni.
NIE POWINNY GO UŻYWAĆ OSOBY CIERPIĄCE NA ZABURZENIA BŁĘDNIKA ORAZ Z ZESPOŁEM BOLESNEGO BARKU I SKOLIOZĄ.
Żabka:
- modeluje ramiona, pośladki i uda;
- świetna przy problemach typu skolioza i dyskopatie lędźwiowe;
- niweluje wszelkie dolegliwości od strony kręgosłupa.
PRZECIWWSKAZANIA: MIAŻDŻYCA TĘTNIC KRĘGOWYCH SZYJNYCH, DYSKPOTAIA SZYJNA, NIEKTÓRE SCHORZENIA KOLANA.
Kraul:
- wzmacnia plecy;
- odciąża kręgosłup;
- rozluźnienie mięśni klatki piersiowej.
PRZECIWWSKAZANIA: OKRĄGŁE PLECY, SKOLIOZA W STOPNIU ZAAWANSOWANYM, ZESPÓŁ BOLESNEGO BARKU.
źródła: Poradnik Zdrowie; Skarb 03/2017