Nauka

Na czym opiera się psychologia sukcesu?

Z czym kojarzy Wam się pojęcie ,,sukces”? Zapewne z zadowoleniem, a nawet szeroko rozumianą satysfakcją, która może dotyczyć różnych dziedzin naszego życia. Warto zdać sobie sprawę, że tak naprawdę sukces to zamierzony efekt naszej pracy. W psychologii sukcesu mawia się, iż człowiek staje się naprawdę szczęśliwy, gdy spełniają się wszystkie jego oczekiwania.

We współczesnej psychologii sukcesu nie chodzi o to, by za wszelką cenę promować wysoką samoocenę człowieka do tego stopnia, że zacznie sobie on wmawiać, iż jest doskonały.  Okazuje się, że znacznie skuteczniejszą metodą jest nastawienie się na ciągły rozwój, traktowanie swojego mózgu za jeszcze jeden mięsień, który powinno się regularnie trenować podczas ciężkiej pracy.

W dziedzinie psychologii określanej mianem psychologii sukcesu podkreśla się,  że zbyt wysoka samoocena i ciągłe chwalenie przez otoczenie paraliżują, blokują człowieka przed wprowadzaniem do swojego życia innowacji i ryzyka związanego ze zmianami.

Dla osób nastawionych na wysiłek i udowadnianie swojej wartości porażka to zwykle tylko kolejne wyzwanie, często motywuje ich też do dalszego rozwoju. Nasze indywidualne rozumienie sukcesu jest uzależnione od wyznawanego systemu wartości. Co może być miarą osiąganego przez człowieka sukcesu? Pieniądze, bogactwo, sława, powodzenie, prestiż, realizacja życiowych planów.

Zdaniem większości psychologów sukces nie jest uwarunkowany genetycznie, nie zależy też od szczęścia, ale raczej od ludzkiej wytrwałości, pomysłowości, odporności na stres i trudne sytuacje. Niejednokrotnie sukces zależy też od optymistycznego nastawienia do własnych zadań, stosowania przemyślanych strategii oraz systematycznej pracy nad doskonaleniem swojej osobowości.

Podstawą do osiągnięcia sukcesu jest pokora, odwaga, umiar, sprawiedliwość, pracowitość oraz skromność. Chcielibyście wiedzieć, jakie cechy w świetle ostatnich badań pozwalają ludziom osiągnąć prawdziwy sukces? To energia i wytrzymałość fizyczna, umiejętność koncentracji, wrażliwość i co za tym idzie świadomość potrzeb innych ludzi, elastyczność, czyli umiejętność zmiany środowiska, zdolność do tolerowania konfliktów i wyciszania się. 

Źródło: biztok.pl; psychologia.net.pl

Foto: Pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top