Dieta/nowości dietetyczne

Modne… bo zdrowe: orkisz pełen mocy

Orkisz to obecnie bardzo popularny składnik, którego poszukujemy w produktach do codziennego spożywania. Skąd zainteresowanie tym, jednym z najstarszych podgatunków pszenicy? Jakie korzyści dla naszego zdrowia płyną z włączenia go do naszej diety?

Jedno ziarno – wiele korzyści

Orkiszowe produkty biją rekordy popularności. Interesują się nim przede wszystkim osoby, które są na diecie, gdyż potwierdzono, że orkisz posiada właściwości odchudzające. Jego spożycie:

  • gwarantuje uczucie sytości na długo;
  • wspiera procesy oczyszczania organizmu.

Osoby będące na diecie, wybierają orkisz także dlatego, że posiada on wszystkie najważniejsze dla ogólnej sprawności organizmu substancje. To dobra alternatywa zwłaszcza wtedy, gdy jest się na monotematycznej lub bardzo restrykcyjnej diecie. Wówczas produkty orkiszowe pomagają uzupełnić niedobory witamin, minerałów oraz niektórych pierwiastków. Ziarna orkiszu wpływają na naszą strefę psychiczną. Stanowią bowiem źródło tryptofanu – aminokwasu, który bierze udział w produkcji serotoniny. Warto też zwrócić na takie właściwości orkiszu, jak:

  • wsparcie dla układu krążenia;
  • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi;
  • wyciszenie dolegliwości przewodu pokarmowego;
  • zwiększenie mocy układu immunologicznego;
  • działanie antynowotworowe;
  • ochrona przeciwko zakażeniami;
  • źródło pełnowartościowego białka (dostarcza kompleksu 8-miu aminokwasów, których organizm nie potrafi syntetyzować samodzielnie).

Po jakie produkty z orkiszu warto sięgać i jak go jeść, by przyniósł opisane korzyści?

Półki z artykułami spożywczymi orkiszowymi oferują duży wybór. Są to m.in.: płatki orkiszowe (naturalne – pełnoziarniste czy opiekane – lekko chrupiące, bez dodatków sztucznych składników); ciastka; makaron; pieczywo.

Warto też włączyć do diety takie produkty, jak mąka orkiszowa (z której można stworzyć swoje własne, pełne zdrowia wyroby np. naleśniki, placuszki, pieczywo, ciasto na pizzę, makaron) oraz ziarno orkiszu ekspandowane (które może posłużyć, jako przekąska czy dodatek do sałatki lub owsianki).

Aby móc odczuć na własnej skórze to, jakie daje orkisz właściwości powinniśmy go dodawać do każdego posiłku w ciągu dnia. Taką poradę wystosowała już w XI wieku słynna uzdrowicielka Hildegarda z Bingen.

źródło: Skarb 05/2017; vitalia.pl;
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top