Aktualności

Krav Maga. O co chodzi?

Z Andrzejem Grossem – trenerem Krav Maga Mazowsze – rozmawia Marta Jacukiewicz 

Andrzeju, Krav Maga niekiedy błędnie jest określana jako sztuka walki. Z czego to wynika?

Przede wszystkim z nieznajomości materii. Warto wyjaśnić, iż zasadniczo wyróżniamy takie pojęcia jak: sztuki walki, sporty walki oraz systemy walki, które dość często błędnie są ze sobą utożsamiane. Warto chociaż pokrótce – celem pewnego zobrazowania różnic – zdefiniować te pojęcia. Sztuki walki – poza pewnymi elementami praktycznymi – dążą do psychofizycznego rozwoju adepta. Sporty walki nastawione są na wynik turniejowo-medalowy, co oczywiście nie znaczy, że pozbawione są zupełnie elementów rozwoju mentalnego zawodnika. Bez tego wygrana nie byłaby przecież możliwa. Cechą wspólną systemów walki, do których zalicza się właśnie m.in. krav maga (hebr. walka w bliskim kontakcie) jest z kolei pewna uniwersalizacja, można rzecz prostota technik i taktyk, której celem jest umożliwienie nawet średnio sprawnej osobie wyjście obronną ręką z trudnej, zagrażającej zdrowiu, a czasem nawet życiu sytuacji.

Co odróżnia Krav Maga od sportów sztuki walki?

Po pierwsze odróżnia nas cel treningowy. Tak jak dla zawodnika uprawiającego sport walki, na przykład boks lub judo, celem nadrzędnym jest zaliczanie wielu startów w zawodach i dążenie do jak najlepszego wyniku, którego potwierdzeniem będzie np. miejsce na podium lub progres statystyk zawodnika. Główną intencją krav maga jest nabycie przez adepta umiejętności samoobrony i wszechstronne przygotowanie go na wszelkie zagrożenia związane z brutalnymi sytuacjami życia codziennego takimi jak kradzieże, napaści, porwania, ataki itp. „Kraverów – bo taki przydomek nosimy w środowisku – odróżnia zakres programowy, ponieważ większość sportów walki jest jednopłaszczyznowa tzn. np. boks zajmuje się tylko uderzeniami, judo i zapasy rzutami, jiu-jitsu walką w parterze itd. Nie umniejszając nic „sportom walki” nie sposób nie wskazać, iż zawodnicy konkretnych sportów walki nabywają umiejętności ataków i obron w jednej konkretnej płaszczyźnie. W systemie walki krav maga, staramy się przekazywać podstawy każdej płaszczyzny tak, aby adept umiał sobie poradzić zarówno z przeciwnikiem uderzającym, kopiącym, chwytającym jak i zaopatrzonym w niebezpieczne narzędzie.

Na czym skupia się Krav Maga?

W naszym klubie Krav Maga Mazowsze skupiamy się zarówno na wypracowaniu dobrych procedur bezpieczeństwa osobistego tzn. jak unikać zagrożeń i jak je deeskalować, jak i na aspektach samoobrony czyli pierwszych reakcjach w sytuacji zaskoczenia oraz bezpośredniej walce wręcz z użyciem wszelkich dostępnych metod i środków – uderzenia, kopnięcia, chwyty, broń biała i palna.

Czyli minimum wykonanych ruchów przy maksymalnej skuteczności?

Tak można określić ten koncept. Dążenie do prostoty, logiczne podejście, dominacja skuteczności nad finezją ruchu.

Co jest głównym celem Krav Maga?

Głównym założeniem systemu, jak i moim celem jako trenera, jest zaszczepienie każdemu adeptowi wiedzy o bezpieczeństwie osobistym i metodach prewencji poprzez przeszkolenie w zakresie technik obrony przed uderzeniami, chwytami i szantażami. W KMM nie działamy jedynie torem technicznym-czyli nauka nie kończy się na opanowaniu jakiegoś ruchu. Żeby wypracować umiejętność poddajemy adeptów różnym stresorom, aby potrafili wykorzystać daną technikę w niekorzystnych warunkach. Budujemy scenariusze rozwoju sytuacji, których zadaniem jest wykorzystanie nabytych umiejętności w realnych sytuacjach życia codziennego. Celem pośrednim, który jest wartością dodaną każdego treningu wysiłkowego jest kształtowanie sprawności fizycznej.

Żartobliwie można by powiedzieć, że w Krav Maga wszystkie chwyty są dozwolone. Jakie techniki są wykorzystywane w Krav Maga?

Nie tylko żartobliwie. W sytuacji zagrożenia, jakim jest np. napaść, nie ma czasu na chwilę zawahania. Podjęcie nawet chwilowej próby rozważania, czy działanie, które daje nam szansę wyjścia z opresji jest honorowe czy też nie, potęguje nasze zagrożenie. Jedna z zasad krav maga mówi o niestawianiu sobie żadnych ograniczeń i wykorzystaniu wszelkich możliwych środków w sytuacji, gdy coś lub ktoś zagraża bezpośrednio naszemu zdrowiu lub życiu. W krav maga wykorzystuje się ataki wszystkimi częściami ciała – pięściami, łokciami, przedramionami, głową, kolanami, goleniami, stopami, i najróżniejsze elementy obrony: duszenia, uciski, dźwignie na małe i duże stawy oraz umiejętności obrony przy pomocy przedmiotów w miarę codziennego użytku typu kij czy nóż.

Inną z zasad Krav Maga jest także unikanie niebezpiecznych miejsc. Tymczasem trening polega m.in. na praktycznym zastosowaniu obrony przed atakiem w sytuacjach codziennych. Jednym słowem – nauka przewidywania tego, co się może wydarzyć?

Tak, umiejętność przewidywania i unikania zagrożeń jest dla nas bardzo ważnym elementem codziennego treningu zarówno na sali jak i poza nią. Wykorzystujemy do tego szereg praktyk jak np. nauka „skanowania” czyli pozostawania w stanie obserwacji otoczenia, celem wychwycenia niebezpiecznych miejsc, osób i sytuacji.

Krav Maga jest bezpieczna? Kontuzje się nie zdarzają?

Jeśli trening wykonywany jest zgodnie z prawidłami, przez osoby myślące i świadome to jest on bezpieczny. Trzeba jednak podkreślić, że jest to trening kontaktowy, więc stłuczenia, siniaki czy przeciążenia czasem się zdarzają.

Jakie są wady Krav Maga?

Dostrzegam dwie istotne wady, które tylko bardzo doświadczeni trenerzy są w stanie skompensować. Ze względu na wizerunek, jaki krav maga ukształtowała w społeczeństwie, na treningach zjawiają się często osoby, które ekpresowo chciałyby nauczyć się, jak rozgromić cały pułk wojska. Takie osoby nie są nastawione na ciężką pracę, mocny trening i ciągłe doskonalenie umiejętności, więc dość szybko kończą swoją przygodę z krav maga. Druga wada to brak zewnętrznej motywacji do bardziej wytężonego wysiłku jakim jest przygotowanie startowe do zawodów. W naszym klubie Krav Maga Mazowsze taką motywację stanowią bardzo wymagające technicznie, siłowo-kondycyjnie i kontaktowe egzaminy na stopnie szkoleniowe.

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top