Polecane

Kompleks Kopciuszka

Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach w rozmowie z Martą Jacukiewicz mówi o kompleksie Kopciuszka – przyczynach i konsekwencjach.  

Pani Ewo, czym jest kompleks kopciuszka?

Bajki i baśnie mają swoją ponadczasową wartość, uczą nas pewnej życiowej mądrości. W bajce „Kopciuszek” główna bohaterka w swojej pracowitości i posłuszeństwie w stosunku do macochy, nieustannie marzy o wspaniałej miłości… Dzięki pomocy matki chrzestnej, może być na wspaniałym balu… A potem książe, znajdując pantofelek kopciuszka, urządza wielkie zaślubiny w swoim królestwie… I w ten sposób dziewczyna staje się znowu całkowicie zależna od swoje męża „ księcia z bajki”…

Przez co wyraża się ten kompleks?

Kompleks kopciuszka wynika głównie z obawy przed niezależnością w stosunku do otoczenia, tym samym czynim dziewczynę/kobietę całkowicie zależną od męża/partnera. Kobieta taka szczególnie spełnia się przez znajomowanie się głównie prowadzeniem domu – przy tym zapomina o swoich potrzebach, aspiracjach. Kobiety z kompleksem „Kopciuszka” uważają, że mogą zmienić swoje życie na lepsze tylko poprzez związek z mężczyzną.

W dzieciństwie często słyszałyśmy, że jesteśmy księżniczkami i zasługujemy na wszystko, co najpiękniejsze. Kompleks Kopciuszka ma swoje źródło właśnie w dzieciństwie?

Dzieciństwo wpływa na postrzeganie siebie i siebie w świecie, pozostawia trwały ślad w dorosłym życiu kobiety. Jeśli dziewczynka od dziecka słyszy, że jest księżniczką – może oczekiwać księcia na białym koniu, który odmieni jej życie, ale tu pojawia się pewnego rodzaju niebezpieczeństwo, którego należy być świadomym.

Strach, brak odwagi na realizowanie swoich pasji i pełnej niezależności sprzyja pogłębianiu się kompleksu?

Jeśli dziewczynka, a później kobieta pozostaje bierna w życiu, trudno by to nagle zmieniło się, ponieważ nieświadome procesy mają silnie działanie – do momentu, kiedy nie zostaną uświadomione będą mogły mieć decydujący wpływ na życie.

A ciągła krytyka i niezrozumienie najbliższych? Każdy przecież pragnie szczęścia i miłości…

Krytyka i niezrozumienie często jest efektem małej świadomości pewnych procesów psychicznych, które można powiedzieć rządzą się swoimi prawami. Nie możemy mieć pretensji do innych. Sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie i o tym przede wszystkim powinniśmy pamiętać. Zdecydowanie miłość to uczucie, którego każdy pragnie. Jeśli nigdy nie kochaliśmy naprawdę, to pytanie czy żyjemy w pełni…. W związku z tą podstawową potrzebą emocjonalną możemy spotkać się z wieloma toksycznymi związkami, które często trwają latami, ponieważ trudno z nich wyjść bez przyjrzenia się nieświadomym procesom.

Co wyróżnia kobiety z kompleksem kopciuszka?

Kobiety takie nie potrafią być niezależne, nawet jeśli wyjdą z jednego nieszczęśliwego związku, można spodziewać się, że szybko znajdą się w podobnym… Nie potrafią być samodzielne, mają problemy z decyzjami, w związku z tym potrzebują mężczyzny, który o nie zadba i będzie dla nich oparciem.

Czyli zrozumienie, że nie wszystko nam się należy, a jeśli chcemy to mieć to musimy sobie same na to zapracować?

Wszystko zależy od wartości jakie najwyżej sobie cenimy. Mówi się, że bez wolności nie można być szczęśliwym, ale to zależy od indywidualnego spojrzenia, ponieważ niektórzy w ogóle nie wiedzą, co zrobić z ową wolnością… Podstawową sprawą jest uświadomienie sobie, co tak naprawdę rządzi naszym życiem. Jeśli to będzie strach przed życiem- należy mu się przyjrzeć i zmierzyć się z nim. Początki takiej pracy mogą być trudne i wymagające, ale dają inne perspektywy w życiu, a to już powoduje wiele zmian i możliwości ruchu. Mamy wybór! To nadaje inny kierunek życia.

Życie to nie jest bajka. A budowanie związku z kobietą, która ma kompleks kopciuszka bajkowe z pewnością nie będzie?

Bajki nie zdarzą się w życiu, dlatego potrzeba nam realności w rzeczywistości. Tylko wówczas można budować trwały i zdrowy związek partnerski. W innym przypadku – może przypominać to zamki na piasku mogą okazać się nietrwałe.

Oczekiwanie na swojego „księcia” może przynieść więcej rozczarowań jak przyjemności…

Dziś, kiedy czasy bardzo się zmieniły – mężczyźni są zdecydowanie mniej odpowiedzialni za związki i rodziny. Rozczarowanie może być bolesne, zwłaszcza kiedy nie ma się dostępu do swojej niezależności i wolności… Ważne jest rozpoznanie syndromu „Kopciuszka” odpowiednio wcześnie i rozbroić go samodzielnie w psychoterapii. Inaczej nikt tego nie zrobi. W przeciwnym przypadku może powodować wiele poważnych komplikacji i tragedii w życiu dorosłym.

W którym momencie kończy się bajkowe marzenie kobiet z kompleksem kopciuszka? Zdarzenie z rzeczywistością bywa niekiedy bardzo bolesną lekcją…

Życie jest zaskakujące. Im bardziej będziemy przygotowane na jego nieprzewidywalność, tym łatwiej będzie znieść różne sytuacje, w tym m.in. kłamstwa, zdrady….

Da się uniknąć kompleksu kopciuszka w dorosłym już życiu?

Oczywiście, wszystko jest możliwe jeśli będziemy miały świadomość i naprawdę będziemy chciały zmian. Należy pamiętać, że gra toczy się o nasze życie i nikt inny poza nami nie zajmie się tym w taki sposób jak to możliwe. Ta praca przyczyni się do miłości własnej, która jest niezbędna by nasze życie było piękne…

Jakie są współczesne Kopciuszki?

Współczesne Kopciuszki – najczęściej kiedy kończą jeden związek – wchodzą w podobny. I nie zmienia się tak naprawdę nic. Życzę wszystkim świadomości w jakim miejscu życia JESTEM TERAZ. I jeśli nie jest to tym, czego naprawdę chcę skierować się w kierunku ZMIANY…

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top