W trakcie ćwiczeń brzucha należy pamiętać o zaokrąglonych plecach i nie bać się ciężarów.
Wszechobecny kult szczupłego ciała powoduje, że coraz więcej kobiet marzy o płaskim brzuchu. Większość z nich katuje się seriami brzuszków licząc, że szybko spalą zalegający w jego okolicy tłuszcz. Nic bardziej mylnego. Brzuszki służą do wyrobienia mięśni i ich uwidocznienia. Tkankę tłuszczową z brzucha spalimy przy pomocy ćwiczeń cardio. Najskuteczniejsze są tu interwały lub tabata. Modelowanie czyli „spłaszczanie brzucha” jest możliwe z kolei przy pomocy spięć oraz ćwiczeń siłowych. Jeśli chodzi o spięcia – najlepiej wykonywać je z uniesionymi nogami. Musimy przy tym zachować zaokrąglone plecy, gdyż mięśnie brzucha rozciągnięte są między wyrostkiem mieczykowatym mostka klatki piersiowej a spojeniem łonowym. Aby wystąpił skurcz tej grupy mięśniowej, trzeba skrócić odcinek łączący te dwa punkty. Zaokrąglone plecy nam to ułatwią. Jeśli chodzi o ćwiczenia siłowe, to zdecydowanie polecane są:
- przysiady z ketllem;
- wykroki z ketllem;
- rytmiczne ćwiczenia z hantlami.
Tempo ma znaczenie
Od strony technicznej warto zwrócić uwagę, aby powtórzenia wykonywać powoli i dbać o spinanie trenowanych mięśni. Dobrą metodą jest też zatrzymanie się w momencie wykonania spięcia i dopiero powrót do pozycji wyjściowej.
Pora ćwiczeń jest ważna
W sytuacji, gdy jest to nasz priorytet ćwiczenia na płaski brzuch wykonujemy na początku treningu. Wtedy dysponujemy większym zapasem siły i energii.
Zwróć uwagę na częstotliwość wykonywanych ćwiczeń
Brzucha nie trzeba męczyć każdego dnia. Optymalna częstotliwość to 3-4 razy w tygodniu. To łatwe tym bardziej, że trening na płaski brzuch można wykonać również w zaciszu domowym.
Nie zapominaj o rozciąganiu
Mięśnie brzucha wymagają też rozciągania. W przeciwnym wypadku łatwo o zaburzenie kształtu sylwetki. Najprostsze z tego typu ćwiczeń, to wygięcie ciała w tył z trzymanymi na biodrach rękoma.
*źródło dodatkowe:
Katarzyna Matella:Płaski brzuch, trening aerobowy (redukcja tkanki tłuszczowej)