Ekologia w kuchni

Jak wykorzystać ocet w ogrodzie lub na balkonie? (cz. 1)

Nie każdy lubi używać chemicznych środków w swoim domu. Wiemy, że ocet można wykorzystać do sprzątania. A czy wiesz, że możesz wykorzystać to, co masz w kuchni, aby pielęgnować rośliny? Jak wykorzystać ocet w ogrodzie lub na balkonie?

Zapach octu może pomóc odstraszyć wszelkie ogrodowe szkodniki! Wystarczy, że spryskasz otoczenie, grządki czy ozdobny płotek octem a nie zobaczysz więcej kretów, psów czy królików, które mają tendencję do zapuszczania się w zielone tereny. Spryskaj otoczenie i piasek w przydomowej piaskownicy, a odstraszysz koty. Boisz się, że zaszkodzisz roślinom? Namocz w occie ręczniki i rozwieś w miejscach, które chcesz uchronić.

Ocet pomaga odstraszyć również mrówki i inne owady! Wystarczy spryskać nim ścieżkę mrówek a szybko zniechęcą się tą trasą. Jeśli dokuczają Ci muszki owocówki, wystarczy wytrzeć powierzchnię stołu, blatu czy miski, wokół których najczęściej się pojawiają. Teraz, gdy robi się ciepło lubią obsiadać leżące na stole owoce. Ponieważ ocet jest naturalnym środkiem, można w roztworze octu i wody wypłukać jabłka czy gruszki. Zniechęci to małych lotników!

Octem możesz doczyścić również gliniane doniczki. Zazwyczaj wchłaniają one substancje z wody oraz z odżywek, którymi pielęgnujemy rośliny, więc szybko powstają na nich nieestetyczne zacieki. Wystarczy, że pół szklanki octu wymieszasz ze szklanką wody i zalejesz tą miksturą doniczkę. Zostaw na około pół do godziny a łatwiej usunie się wszelkie zabrudzenia. Przydatny patent!

Ocet przedłuży również życie twoim kwiatkom w wazonie. Wymieszaj dwie łyżki octu z łyżeczką cukru i wlej do średniej wielkości wazonu. Wymieniaj, co 3-5 dni. Kwiatki wykorzystują tę miksturę jako pokarm.

Do czego jeszcze można wykorzystać ocet? Już niedługo kolejne wskazówki!

(Źródło: healthy-food-house.com, własne; Zdjęcie: pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top