Dzieci z natury są dość pomysłowe – zwłaszcza te najmłodsze. To dobrze, bo kreatywność to bardzo pożądana na rynku pracy umiejętność. Warto więc ją pielęgnować już od najmłodszych lat. Jak dokonać tego najprościej?
Zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem wyobraźni
To najłatwiejszy ze sposobów, który można wykorzystać zarówno w domu, jak i w czasie spaceru po lesie czy parku. Gdy bawicie się w domu możecie na przykład napisać lub narysować na dużych kartkach nazwy typu: rośliny, zwierzęta, zawody (ta wersja sprawdzi się w przypadku dzieci w wieku szkolnym). Po wylosowaniu zadaniem dziecka, jest jak najlepsze pokazanie wylosowanej nazwy – Twoim jej odgadnięcie. W następnej rundzie rolę powinny się odwrócić. W lesie czy parku można na przykład wydawać dziecku polecenia – typu „Łapiemy ptaszki” lub „Zbieramy grzyby”. Jego zadaniem jest wykonanie tych zadań na niby.
Zabawy plastyczne
W nich może wziąć udział cała rodzina. Wystarczy na przykład rzucić hasło – „Wiosenny obrazek” i każdy ma za zadanie stworzyć własną pracę z użyciem dowolnych, wcześniej zgromadzonych na stole materiałów typu kredki, mazaki, kolorowy papier, klej, plastelina. Równie fajnie możecie bawić się kolorując wspólnie wydrukowane z sieci obrazki.
Układanie puzzli
Puzzle nie tylko wspierają dziecięcą kreatywność, ale dodatkowo pobudzają także spostrzegawczość oraz uczą skupienia i koncentracji. Są też świetnym ćwiczeniem cierpliwości. Te wszystkie cechy także mogą okazać się przydatne w przyszłości.
Wspólne czytanie
Według naukowców z Uniwersytetu Stanforda w czasie czytania książek dochodzi do uruchomienia w mózgu tych obszarów, które uaktywniają się u bohaterów śledzonych historii. W ten sposób też mamy szansę rozwinąć wyobraźnię. Dlatego warto czytać z dziećmi, a gdy jeszcze same nie potrafią składać literek to spędzać z nimi czas właśnie na wspólnej lekturze. Dodatkową zaletą czytania jest też przekazanie dzieciom wiedzy o otaczającym świecie w bardzo przystępny sposób.
źródło: własne; Dobre Rady o5/2018
grafika: pixabay.com
