Dziecko

Jak wesprzeć dziecięcą kreatywność?

Dzieci z natury są dość pomysłowe – zwłaszcza te najmłodsze. To dobrze, bo kreatywność to bardzo pożądana na rynku pracy umiejętność. Warto więc ją pielęgnować już od najmłodszych lat. Jak dokonać tego najprościej?

Zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem wyobraźni

To najłatwiejszy ze sposobów, który można wykorzystać zarówno w domu, jak i w czasie spaceru po lesie czy parku. Gdy bawicie się w domu możecie na przykład napisać lub narysować na dużych kartkach nazwy typu: rośliny, zwierzęta, zawody (ta wersja sprawdzi się w przypadku dzieci w wieku szkolnym). Po wylosowaniu zadaniem dziecka, jest jak najlepsze pokazanie wylosowanej nazwy – Twoim jej odgadnięcie. W następnej rundzie rolę powinny się odwrócić. W lesie czy parku można na przykład wydawać dziecku polecenia – typu „Łapiemy ptaszki” lub „Zbieramy grzyby”. Jego zadaniem jest wykonanie tych zadań na niby.

Zabawy plastyczne

W nich może wziąć udział cała rodzina. Wystarczy na przykład rzucić hasło – „Wiosenny obrazek” i każdy ma za zadanie stworzyć własną pracę z użyciem dowolnych, wcześniej zgromadzonych na stole materiałów typu kredki, mazaki, kolorowy papier, klej, plastelina. Równie fajnie możecie bawić się kolorując wspólnie wydrukowane z sieci obrazki.

Układanie puzzli

Puzzle nie tylko wspierają dziecięcą kreatywność, ale dodatkowo pobudzają także spostrzegawczość oraz uczą skupienia i koncentracji. Są też świetnym ćwiczeniem cierpliwości. Te wszystkie cechy także mogą okazać się przydatne w przyszłości.

Wspólne czytanie

Według naukowców z Uniwersytetu Stanforda w czasie czytania książek dochodzi do uruchomienia w mózgu tych obszarów, które uaktywniają się u bohaterów śledzonych historii. W ten sposób też mamy szansę rozwinąć wyobraźnię. Dlatego warto czytać z dziećmi, a gdy jeszcze same nie potrafią składać literek to spędzać z nimi czas właśnie na wspólnej lekturze. Dodatkową zaletą czytania jest też przekazanie dzieciom wiedzy o otaczającym świecie w bardzo przystępny sposób.

źródło: własne; Dobre Rady o5/2018
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top