Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie urozmaicają oczekiwanie na nowy rok i witanie go. Wybierając te najbardziej kolorowe i najgłośniejsze, rzadko zastanawiamy się nad ich szkodliwością. Zapominamy też, że są one naszpikowane niebezpiecznymi materiałami wybuchowymi. Podpowiadamy, jak postępować, aby sylwestrowa zabawa nie zamieniła się w tragedię.
Fajerwerki – rozrywka, która może kosztować życie
Czy wiecie, że na terenie Unii Europejskiej w ciągu Sylwestra każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków? Jedne są mniej, inne bardziej groźne, ale wszystkie wynikają z niewłaściwego użytkowania fajerwerków, które stały się nieodzownym elementem żegnania starego i witania nowego roku. Na ostry dyżur trafiają wówczas ofiary poparzeń oraz osoby, które odniosły inne poważne obrażenia kończyn oraz w obrębie twarzy. Bywa, że niektórzy brak rozwagi przypłacają niekiedy życiem. Najczęściej ofiarami padają mężczyźni w wieku 19-50 lat.
Bezpieczna zabawa to podstawa!
Istnieją jednak pewne sprawdzone sposoby na to, aby zabawa sylwestrowa z fajerwerkami na planie pierwszym nie musiała kończyć się tak tragicznie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad w czasie zakupu, jak i korzystania z fajerwerków. Oto one.
KIEDY KUPUJEMY FAJERWERKI powinniśmy sprawdzić czy:
- Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
- Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
- Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
- Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera szczegółowe informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
KIEDY UŻYWAMY FAJERWERKÓW, powinniśmy:
- Upewnić się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne akty, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
- Dokładnie zapoznać się z instrukcją, bezwzględnie przestrzegając zaleceń producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na widniejące ostrzeżenia.
- Zachować bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi.
- Bezwzględnie nigdy nie pochylać się nad ładunkiem. Zwłaszcza, gdy ten mimo podpalenia nie zadziałał.
- Wybrać miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie wyrządza się nikomu krzywdy i niczego nie zniszczy.
Zanim odpalisz fajerwerki sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się przeszkody, np. drzewa, które zamieszkują nierzadko ptaki (bywa, że wystraszone wpadają na budynki i łamią skrzydła lub tracą życie), źródła ognia (np. karnister z benzyną) lub linie energetyczne.
Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku natychmiast zgłoś Policji. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną w pierwszej kolejności oraz Pogotowie.
*źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl:
grafika: pixabay.com
