Dziecko

Jak postępować, by zagwarantować sobie bezpiecznego Sylwestra?

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie urozmaicają oczekiwanie na nowy rok i witanie go. Wybierając te najbardziej kolorowe i najgłośniejsze, rzadko zastanawiamy się nad ich szkodliwością. Zapominamy też, że są one naszpikowane niebezpiecznymi materiałami wybuchowymi. Podpowiadamy, jak postępować, aby sylwestrowa zabawa nie zamieniła się w tragedię.

Fajerwerki – rozrywka, która może kosztować życie

Czy wiecie, że na terenie Unii Europejskiej w ciągu Sylwestra każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków? Jedne są mniej, inne bardziej groźne, ale wszystkie wynikają z niewłaściwego użytkowania fajerwerków, które stały się nieodzownym elementem żegnania starego i witania nowego roku. Na ostry dyżur trafiają wówczas ofiary poparzeń oraz osoby, które  odniosły inne poważne obrażenia kończyn oraz w obrębie twarzy. Bywa, że niektórzy brak rozwagi przypłacają niekiedy życiem. Najczęściej ofiarami padają mężczyźni w wieku 19-50 lat.

Bezpieczna zabawa to podstawa!

Istnieją jednak pewne sprawdzone sposoby na to, aby zabawa sylwestrowa z fajerwerkami na planie pierwszym nie musiała kończyć się tak tragicznie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad w czasie zakupu, jak i korzystania z fajerwerków. Oto one.

KIEDY KUPUJEMY FAJERWERKI powinniśmy sprawdzić czy:

  • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
  • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
  • Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
  • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
  • Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera szczegółowe informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

KIEDY UŻYWAMY FAJERWERKÓW, powinniśmy:

  1. Upewnić się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne akty, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
  2. Dokładnie zapoznać się z instrukcją, bezwzględnie przestrzegając zaleceń producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na widniejące ostrzeżenia.
  3. Zachować bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi.
  4. Bezwzględnie nigdy nie pochylać się nad ładunkiem. Zwłaszcza, gdy ten mimo podpalenia nie zadziałał.
  5. Wybrać miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie wyrządza się nikomu krzywdy i niczego nie zniszczy.

Zanim odpalisz fajerwerki sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się przeszkody, np. drzewa, które zamieszkują nierzadko ptaki (bywa, że wystraszone wpadają na budynki i łamią skrzydła lub tracą życie), źródła ognia (np. karnister z benzyną) lub linie energetyczne.

Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku natychmiast zgłoś Policji. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną w pierwszej kolejności oraz Pogotowie.

 

*źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl:
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top