Edukacja

Jak poprawić pamięć? (cz. 1)

Czasami zastanawiam się gdzie położyłam swoje klucze lub jakieś inne drobiazgi. Jeszcze nie zdarzyło mi się ich znaleźć w lodówce czy zamrażalniku, ale to chyba czas żeby zacząć coś z tym robić.

Nie ma sensu martwić się naszym zapominaniem. Lepiej odpowiedzieć sobie na pytanie jak poprawić pamięć? Taka jest kolej rzeczy, że przy natłoku codziennych obowiązków zapominamy gdzie coś położyliśmy lub po co weszliśmy do pokoju. Na szczęście ten proces można znacznie spowolnić! Co można, więc z tym zrobić?

Zaprzyjaźnij się z Mozartem. Jak pokazały badania z 2015 roku muzyka klasyczna ma bardzo duży wpływ na naszą zdolność zapamiętywania. Już kilka minut dziennie zwiększa naszą zdolność do skupienia się na jednej rzeczy. Poza tym czyż nie jest to muzyka przyjemna dla ucha? W końcu już mamom w ciąży zaleca się kilka minut dziennie z ulubionym kompozytorem, aby uspokoić i wprawić w dobry nastrój ich dziecko.

Wąchaj rozmaryn. Rozpyl w powietrzu lub wlej kilka kropli olejku rozmarynowego do kominka zapachowego. Angielscy naukowcy z Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego przedstawili na konferencji w 2013 roku liczne dowody na to, że osoby, które wdychają zapach rozmarynu o wiele lepiej pamiętają kolejność czynności w różnych zadaniach. Szybciej też doprowadzają je do końca.

Rób przerwy na głośny śmiech! Inne badanie z 2014 udowodniło, że po obejrzeniu śmiesznego wideo poziom kortyzolu u oglądających go seniorów znacznie spadł i poradzili oni sobie o wiele lepiej w trakcie testów pamięciowych. Jak powtarzają neurolodzy, nieważne ile masz lat, wszystko, co zmniejsza poziom stresu poprawia twoją pamięć. Śmiech ma też wiele innych pozytywnych stron. Po co go sobie żałować! I do tego nie trzeba na niego żadnej recepty!

Zacznij uczyć się języków. Od lat neurolodzy w walce z utratą pamięci wyciągają koronny argument o nauce języków obcych. Osoby, które już tylko przez dwa miesiące uczą się innego języka mają o wiele lepsze wyniki w testach pamięciowych. Ich mózg zmuszony do ciągłego zapamiętywania o wiele lepiej pracuje. Nieważne też ile masz lat. Nauka języka możliwa jest w każdym wieku, potrzeba jedynie różnych metod!

Oddychaj głęboko. Jak wiadomo na to jak działa nasz mózg ma wpływ wiele czynników, ale dotlenienie jest jednym z głównych. Warto poświęcić codziennie kilka minut na spacer na świeżym powietrzu. Jednak, jeśli nie masz czasu codziennie dotleniać się na dworze rób ćwiczenia oddechowe. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. 3×7. Robiąc wdech licz w myślach do 7, na siedem sekund wstrzymaj oddech i licz do siedmiu wydychając powietrze. Zatrzymywanie powietrza w płucach sprawia, że ma ono czas rozprzestrzenić się w naszych komórkach.

Za tydzień kolejne wskazówki!

(Źródło: motto.time.com)

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top