Nie zawsze mamy czas i chęci, by wczytywać się w etykiety, jakie umieszczone są na słoiczku tego najzdrowszego i całkowicie legalnego słodkiego przysmaku. Bywa, że producenci nie ujawniają też całej prawdy o swoim produkcie. Zobaczcie więc, jak w prosty sposób rozpoznać czy kupiliście naturalną słodycz czy jej doskonałą podróbkę.
Smak
Po spróbowaniu – naturalny miód powinien pozostawić na języku lekki ostrawy (piekący) posmak. Najostrzej smakuje miód gryczany.
Konsystencja
Naturalny miód po nabraniu go na łyżeczkę i przelewaniu na talerzyk, powinien stworzyć niewielki stożek. Gdy po prostu rozleje się po jego powierzchni – to sygnał, że mamy do czynienia ze sztucznym wyrobem.
Stopień rozpuszczenia
Gdy w szklance zimnej wody łyżeczka miodu zacznie rozpuszczą się nierównomiernie i dość ciężko, wtedy masz pewność, że jest to miód naturalny.
Krystalizacja
Tutaj niestety potrzebny jest czas i to sporo czasu, bo przynajmniej kilka miesięcy do roku. Zbrylanie miodu najwolniej zachodzi w przypadku miodu z białej akacji – tutaj proces ten można zauważyć dopiero pod koniec roku, w którym został zebrany. Miodopodobne wytwory nigdy nie zmieniają swojej konsystencji.
***
5 powodów, dla których warto sięgać po miód
1. dba o układ trawienny
rozcieńczony w zimnej wodzie – ułatwia w naturalny sposób zatrzymać biegunkę;
podany na ciepło – wspomaga trawienie;
2. działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie – dlatego poleca się go przy wszelkich (zwłaszcza pierwszych) objawach przeziębienia;
3. wspomaga układ nerwowy – łyżeczka miodu przed snem pomaga zasnąć i łagodzi napięcie nerwowe
4. nałożony na trudne rany ułatwia i przyspiesza ich gojenie
5. pomaga w rekonwalescencji – przyspiesza powrót do pełni sił fizycznych i psychicznych.
*źródło: Zdrowie (poradnik) 04/2018
grafika: pixabay.com