Książka

„Ja nie mogę być modelką?!” czyli o modzie, życiu, motywacji i miłości do siebie z przymrużeniem oka

Ostatni weekend miałam przyjemność spędzić z dwiema wspaniałymi książkami. Jedną z nich była specyficzna autobiografia wydawnictwa Pascal, autorstwa Doroty Wellman zatytułowana „Ja nie mogę być modelką?!”. Książka bogato ilustrowana gotowymi pomysłami na stylizacje Magdaleny Makarewicz i Ewy Rubasińskiej-Janiro.

O czym jest ta książka? To przedstawiona w niezwykle lekki, ale ciekawy sposób autobiografia Doroty Wellman – jednej z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarek i prezenterek TVN. Dowiadujemy się z niej między innymi, o tym, że Dorota Wellman to urodzony Mól Książkowy, osoba kochająca minimalizm:”prostota to podstawa życia i sposób na wyjście ze skomplikowanych sytuacji”*, a jednocześnie miłośniczka rockowych brzmień i stylizacji oraz wielbicielka porządku. Z książki wyłania się nam obraz kobiety, która do wszystkiego doszła sama, a swój upór, by zaistnieć w telewizji zawdzięcza postawie rodziców stosujących – jak to sama nazwała – zasadę mądrej kontroli. Ale także kochającej matki, która ma świetny kontakt ze swoim synem, jak i jego przyjaciółmi oraz potrafiącej iść na rozważne kompromisy żony. Lecz przede wszystkim to obraz pasjonatki życia, kochającej ludzi, podróże i zmiany. Jak sama mówi o sobie, mimo że ma 57 lat nie czuje się na tyle i robi wszystko na co ma ochotę, a nie to, co przypisuje się paniom w jej wieku. Co jeszcze znajdziemy w tej ciekawej książce? Sporą porcję motywacji, która tutaj przybrała postać swoistego apelu do kobiet, by nie starały się naśladować popularnych celebrytek, ale uważnie dobierały sobie wzorce, którymi chcą się inspirować. Autorka namawia nas też do wyrobienia w sobie nawyku „bycia dobrym dla siebie”: „Jeśli wyglądacie tak czy inaczej, jesteście grubsze, chudsze, rude, piegowate, wysokie, niskie, jeśli macie jakieś mankamenty, niedoskonałości, nie chowajcie się po kątach. Dzielnie wypnijcie biust do przodu i bierzcie świat na klatę. Wtedy nikt wam nie podskoczy. Jeśli ubieracie się inaczej, macie dredy do pasa, tatuaże na nogach, a ludzie na Was patrzą krzywym okiem, bo nie lubią innych i kolorowych ptaków – miejcie to gdzieś. Nieważne, co mówią ludzie, ważne jest to, co myślimy o sobie. Ja o sobie myślę dobrze.”**. Tło książki stanowi tytułowa moda, co do której Dorota Wellman ma dość bezkompromisowe podejście: „Moda to pomysł, niekoniecznie natomiast pieniądze. Znam mnóstwo bogatych pa, które są brzydko ubrane.”**

Książka napisana jest lekko i z humorem i chociaż nie raz wywołała głośny śmiech u mnie, to także pozwoliła zatrzymać się na chwilę i pomyśleć nad sobą, kształtem swojego życia.

Komu poleciłabym tą książkę? W pierwszej kolejności kobietom, które czują się niepewnie w pełnionych przez siebie rolach. Na pewno powinny po nią sięgnąć panie poszukujące czegoś, co zmotywuje je do działania i zmiany – chociażby najdrobniejszej w swoim życiu. I jedne i drugie znajdą tutaj wiele wskazówek, ale przede wszystkim uzmysłowią sobie, że ich rola nie sprowadza się jedynie do bycia idealnymi lub spełniania dokładnie tego, czego oczekuje do nich społeczeństwo: „Trzeba być czasami dobrą dla samej siebie. Nie spychajmy naszego życia na drugi plan. (…) Warto zachować coś tylko dla siebie, zatrzymać odrobinę wolności, by dawać światu i swojej rodzinie jeszcze więcej dobrego.”*** Po tą pozycję powinna wreszcie sięgnąć każda z kobiet, która nie jest pewna czy dobrze robi podejmując trudną dla otoczenia, ale dobrą dla jej osobistego samopoczucia i rozwoju – decyzję: „Nie pozwól sobie zapomnieć o swojej wyjątkowości. Nie pozwól, żeby ktokolwiek mówił Ci, że jesteś nikim. (…) Nigdy nie daj sobie wmówić, że nie możesz czegoś zrobić. Jeśli czegoś chcesz, zrób to. I już.”***** I wreszcie książka ta powinna znaleźć się na półce kobiet, które chciałyby zrelaksować się przy książce ciekawej, zabawnej i autentycznej jednocześnie.

Myślę, że można tą książkę z powodzeniem potraktować, jako swoisty poradnik czy też skuteczny dziennik motywacyjny.

Moja ocena: 10/10 .

*s.42
**s.64-65
***s.237
****s.86
***** s.141

Tytuł: „Ja nie mogę być modelką?!”
Autor: Dorota Wellman
Stylizacje: Magdalena Makarewicz, Ewa Rubasińska-Janiro
Zdjęcia: Krzysztof Wellman
Gatunek: poradniki
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Pascal

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top