Statystyki informują, że nawet co piąty Polak jest uczulony na roztocza. Czy ten typ alergii jest groźny? Jak go rozpoznać i sobie z nim poradzić?
Czym są roztocza?
Roztocze to nic innego, jak mikroskopijne pajęczaki zamieszkujące w naszych domach. Ich żywicielami są bakterie, grzyby, złuszczony naskórek, szczątki roślin. Świetnie czują się wszędzie tam, gdzie panuje wilgotne środowisko czyli w naszych łóżkach, na matach do ćwiczeń czy w łazienkach.
Jak objawia się alergia na roztocza?
Alergia na roztocza najsilniej objawia się zwykle jesienią (w chłodniejsze dni) oraz zimą. Główne jej symptomy to: zatkany nos i lekkie drażnienie w gardle tuż po wstaniu → objawy zmniejszają się w ciągu dnia; cieknący katar; kaszel i duszności nasilające się w nocy. Czasami mogą też pojawić się: łzawienie oczu; zmiany skórne; opuchnięcie twarzy, dłoni, stóp, genitaliów, egzema. Pośrednie objawy to: zaburzenia koncentracji, senność, spadek nastroju, nerwica, bóle głowy.
W jaki sposób sobie pomóc?
Przede wszystkim musimy utwierdzić się czy faktycznie chorujemy. Tym celu należy udać się do alergologa i wykonać specjalistyczne testy alergologiczne. Pozwolą one nie tylko potwierdzić nasze obawy, ale również ocenić, w jakim stopni zaawansowania jest nasza alergia na roztocza. Po drugie musimy bardziej zadbać o porządek w naszym najbliższym otoczeniu. Idealnie byłoby, gdybyśmy usunęli z naszego otoczenia wszystkie siedliska kurzu. Jeśli nie jest to możliwe, powinniśmy sięgnąć po specjalne leki, które stosuje się w przypadku zwykłych alergii. Jeszcze innym sposobem na wyciszenie objawów, jest immunoterpia, czyli podawanie podskórnie lub pod język rosnących dawek ekstraktów alergenowych. Terapia taka trwa średnio od 3 do 5 lat i nie powinno się jej przerywać nawet, gdy stwierdzimy, że czujemy się już całkiem dobrze. Objawy alergii na roztocza można też uspakajać często wietrząc mieszkania – także zimą. Przy porządkach domowych warto stosować ściereczki elektrostatyczne. Warto też sięgać po pokrowce antyalergiczne , a pościel wymieniać przynajmniej raz w tygodniu wcześniej piorąc ją w temperaturze co najmniej 60 st. C (w niższej roztocza nie giną). Powinniśmy też ograniczyć naszym pociechom oraz pupilom kontakt z pluszowymi zabawkami, zastępując je gumowymi lub drewnianymi.
Źródło: Be Active 01/2019; „Poradź mi doktorze. Atlas zdrowia.” L. Ripamonti; A. Sparvoli