Ciekawostki

Gdy katar Cię wykańcza, czyli jak rozpoznać alergię na roztocza i sobie z nią radzić?

Statystyki informują, że nawet co piąty Polak jest uczulony na roztocza. Czy ten typ alergii jest groźny? Jak go rozpoznać i sobie z nim poradzić?

Czym są roztocza?

Roztocze to nic innego, jak mikroskopijne pajęczaki zamieszkujące w naszych domach. Ich żywicielami są bakterie, grzyby, złuszczony naskórek, szczątki roślin. Świetnie czują się wszędzie tam, gdzie panuje wilgotne środowisko czyli w naszych łóżkach, na matach do ćwiczeń czy w łazienkach.

Jak objawia się alergia na roztocza?

Alergia na roztocza najsilniej objawia się zwykle jesienią (w chłodniejsze dni) oraz zimą. Główne jej symptomy to: zatkany nos i lekkie drażnienie w gardle tuż po wstaniu → objawy zmniejszają się w ciągu dnia; cieknący katar; kaszel i duszności nasilające się w nocy. Czasami mogą też pojawić się: łzawienie oczu; zmiany skórne; opuchnięcie twarzy, dłoni, stóp, genitaliów, egzema. Pośrednie objawy to: zaburzenia koncentracji, senność, spadek nastroju, nerwica, bóle głowy.

W jaki sposób sobie pomóc?

Przede wszystkim musimy utwierdzić się czy faktycznie chorujemy. Tym celu należy udać się do alergologa i wykonać specjalistyczne testy alergologiczne. Pozwolą one nie tylko potwierdzić nasze obawy, ale również ocenić, w jakim stopni zaawansowania jest nasza alergia na roztocza. Po drugie musimy bardziej zadbać o porządek w naszym najbliższym otoczeniu. Idealnie byłoby, gdybyśmy usunęli z naszego otoczenia wszystkie siedliska kurzu. Jeśli nie jest to możliwe, powinniśmy sięgnąć po specjalne leki, które stosuje się w przypadku zwykłych alergii. Jeszcze innym sposobem na wyciszenie objawów, jest immunoterpia, czyli podawanie podskórnie lub pod język rosnących dawek ekstraktów alergenowych. Terapia taka trwa średnio od 3 do 5 lat i nie powinno się jej przerywać nawet, gdy stwierdzimy, że czujemy się już całkiem dobrze. Objawy alergii na roztocza można też uspakajać często wietrząc mieszkania – także zimą. Przy porządkach domowych warto stosować ściereczki elektrostatyczne. Warto też sięgać po pokrowce antyalergiczne , a pościel wymieniać przynajmniej raz w tygodniu wcześniej piorąc ją w temperaturze co najmniej 60 st. C (w niższej roztocza nie giną). Powinniśmy też ograniczyć naszym pociechom oraz pupilom kontakt z pluszowymi zabawkami, zastępując je gumowymi lub drewnianymi.

Źródło: Be Active 01/2019; „Poradź mi doktorze. Atlas zdrowia.” L. Ripamonti; A. Sparvoli

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top