Chociaż brzmi trochę niewiarygodnie to prawda. Nawet osoby odchudzające się nie muszą rezygnować ze swojej ulubionej przerwy na „słodkie co-nieco”. Warunek jest jeden: muszą to być legalne słodkości. Zobaczcie, jak w prosty sposób możecie zamienić właściwie każdy ulubiony deser w pożywną i zdrową przekąskę.
Cały sekret tkwi w umiejętnym dobieraniu zdrowych zamienników
Na plan pierwszy wysuwa się alternatywa dla cukru. Na liście substancji, które z powodzeniem mogą go zastąpić, znajdują się m.in.:
stewia – roślina, której sekret tkwi w jej słodkich listkach. Mało kto wie, że można ją uprawiać w warunkach domowych oraz na balkonie. Zastępując cukier w naszych wypiekach, owsiance czy omletach lub deserach jogurtowych stewią wzbogacamy przekąski o zdrowe dodatki, takie jak: witamina C, kwas foliowy, magnez, potas, wapń czy żelazo. Dodatkowo stewia nie zwiększa apetytu 🙂 .
syrop klonowy – to naturalny słodzik. Dzięki niemu nasze desery stają się bogatsze między innymi o: biotynę, kwas foliowy, magnez, potas, wapń czy witaminy z grupy B;
melasa karobowa – pozyskiwana z owoców drzewa chleba świętojańskiego. W starożytności używana, jako lek na biegunkę oraz środek wykrztuśny. Sięgając po nią wzbogacamy swoje desery o takie ważne składniki odżywcze, jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, witaminy: A, D i z grupy B;
daktyle lub cukier daktylowy – obie postacie tych owoców nadają deserom przyjemny posmak toffi, ale to nie jedyna ich zaleta. Zawierają one również sporą ilość błonnika, witaminy z grupy B, a także cenne dla zdrowia (ale i urody) antyutleniacze, a także substancje przeciwzapalne.
***
Oczywiście w naszych słodkich przekąskach rolę cukru, może zastąpić także z powodzeniem miód. To także zamiennik pełen zdrowia, a dzięki swoim właściwościom antywirusowym czy bakteriobójczym, warto po niego sięgać właśnie o tej porze roku, gdy możemy paść ofiarą tzw. przesilenia.
***
Czy wiesz, że…
cukier daktylowy możesz przygotować w domu? Wystarczy owoce oczyścić z pestek – bądź kupić wersję bezpestkową – i wyłożyć na blaszce. Następnie piec przez ok. 10minut w temperaturze 200st C. Po ostudzeniu wystarczy je zblednować.
*źródło: Zdrowie z natury 02/2018;
grafika: pexels.com
