Pajączki – zmora wielu z nas i chociaż nie bolą, to sprawiają, że czujemy się mniej atrakcyjne i za wszelką cenę usiłujemy je ukryć pod grubymi rajstopami czy spodniami. Czy wiecie jednak, że mamy wpływ na to, aby się nie pojawiały, a gdy już nasze nogi staną się ich ofiarą, szybko możemy je usunąć?
Z czym właściwie mamy do czynienia?
Pajączki to niebieskawe lub czerwone żyłki, które najczęściej pojawiają się na łydkach, udach czy w okolicach kostek. Nie lubimy ich zwłaszcza latem, kiedy są najbardziej widoczne przy kusych kreacjach, czy w czasie relaksu na plaży. Bywają też krępujące zimą, kiedy chcemy ogrzać się na saunie lub z zimnej ścieżki biegowej przenosimy się na basen. Jednak pajączki to nie tylko kwestia estetyki. To zmiany, które mogą na przykład świadczyć o kłopotach z gospodarką hormonalną. Według specjalistów są to trwale uszkodzone (rozszerzone) naczynia ukryte w powierzchniowej warstwie skóry, przez które nadal przepływa krew. Ich kolor zależy od rodzaju przepływającej krwi – czerwone to krew tętnicza, niebieskie – to krew żylna. Do zmian o jakich mowa może dojść:
- na tle hormonalnym – kiedy zachwiany jest poziom wydzielania estrogenów i progesteronu;
- w sytuacji, gdy mamy do czynienia z niewydolnością żylną;
- kiedy w nadmiarze korzystamy z sauny czy solarium;
- gdy stosujemy leki hormonalne ;
- kiedy zbyt długo siedzimy w jednej pozycji.
Jak sobie z nimi poradzić?
Na początek możemy spróbować mniej inwazyjnych metod, takich jak:
- zwiększenie ilości przyjmowanej witaminy C – która uszczelnia żyły, a także wzmacnia naczynka; jej najlepsze źródła to: owoce dzikiej róży; czarna porzeczka, truskawki, jagody, kiwi, pomarańcze, brokuły oraz papryka;
- maści i żele z wyciągiem z kasztanowca – znajdują się w nich substancje, które zwiększają wytrzymałość naczyń, działają również na nie osłonowo oraz zapobiegają obrzękom.
Powinnyśmy także zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego.
Jeżeli uznamy, że to zbyt mało możemy zawsze udać się po specjalistyczną pomoc, jaką stanowią zabiegi takie jak: laseroterpia czy skleroterapia. Decyzja na ich zastosowanie wiąże się ze sporym bonusem – zabiegi te zabezpieczają przed nawrotem pajączków.
źródło: Zdrowie 08/2018; Poradnik Zdrowia – Skóra
zdjęcie: pixabay.com
