Pielęgnacja ciała

Co z tymi pajączkami?

Pajączki – zmora wielu z nas i chociaż nie bolą, to sprawiają, że czujemy się mniej atrakcyjne i za wszelką cenę usiłujemy je ukryć pod grubymi rajstopami czy spodniami. Czy wiecie jednak, że mamy wpływ na to, aby się nie pojawiały, a gdy już nasze nogi staną się ich ofiarą, szybko możemy je usunąć?

Z czym właściwie mamy do czynienia?

Pajączki to niebieskawe lub czerwone żyłki, które najczęściej pojawiają się na łydkach, udach czy w okolicach kostek. Nie lubimy ich zwłaszcza latem, kiedy są najbardziej widoczne przy kusych kreacjach, czy w czasie relaksu na plaży. Bywają też krępujące zimą, kiedy chcemy ogrzać się na saunie lub z zimnej ścieżki biegowej przenosimy się na basen. Jednak pajączki to nie tylko kwestia estetyki. To zmiany, które mogą na przykład świadczyć o kłopotach z gospodarką hormonalną. Według specjalistów są to trwale uszkodzone (rozszerzone) naczynia ukryte w powierzchniowej warstwie skóry, przez które nadal przepływa krew. Ich kolor zależy od rodzaju przepływającej krwi – czerwone to krew tętnicza, niebieskie – to krew żylna. Do zmian o jakich mowa może dojść:

  • na tle hormonalnym – kiedy zachwiany jest poziom wydzielania estrogenów i progesteronu;
  • w sytuacji, gdy mamy do czynienia z niewydolnością żylną;
  • kiedy w nadmiarze korzystamy z sauny czy solarium;
  • gdy stosujemy leki hormonalne ;
  • kiedy zbyt długo siedzimy w jednej pozycji.

Jak sobie z nimi poradzić?

Na początek możemy spróbować mniej inwazyjnych metod, takich jak:

  • zwiększenie ilości przyjmowanej witaminy C – która uszczelnia żyły, a także wzmacnia naczynka; jej najlepsze źródła to: owoce dzikiej róży; czarna porzeczka, truskawki, jagody, kiwi, pomarańcze, brokuły oraz papryka;
  • maści i żele z wyciągiem z kasztanowca – znajdują się w nich substancje, które zwiększają wytrzymałość naczyń, działają również na nie osłonowo oraz zapobiegają obrzękom.

Powinnyśmy także zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego.

Jeżeli uznamy, że to zbyt mało możemy zawsze udać się po specjalistyczną pomoc, jaką stanowią zabiegi takie jak: laseroterpia czy skleroterapia. Decyzja na ich zastosowanie wiąże się ze sporym bonusem – zabiegi te zabezpieczają przed nawrotem pajączków.

źródło: Zdrowie 08/2018; Poradnik Zdrowia – Skóra
zdjęcie: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top