Ekologia w kuchni

Będziemy musieli pożegnać małą czarną?

Nieciekawe informacje płyną ze świata. Niezadowolone mogą być szczególnie te osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez małej czarnej. Na przykład ja.

Zaniepokojenie wśród producentów kawy na nowo obudził raport, który wskazuje na negatywne wpływy zmian klimatu na plantacje kawy na świecie. Raport stworzony został przez Instytut Klimatyczny, australijską organizację non-profit. Stanowi on zestawienie dostępnej literatury na temat wpływu klimatu na światowe zapasy kawy. Podkreśla szczególnie negatywne skutki wzrostu temperatury powietrza na świecie. Zmiana ta może zredukować o połowę ilość odpowiednich miejsc do uprawy kawy. Cieplejszy klimat sprzyja również pojawieniu się chorób czy szkodników np. żuka, który w 2011 spowodował milionowe straty plantacji kawy na całym świecie.

W raporcie znajdziemy również informacje, że kraje, które do tej pory były idealną mieszanką różnych czynników potrzebnych do uprawy kawy np. Kolumbia, Meksyk, Brazylia, Etiopia czy Wietnam stały się mniej bezpieczne z powodu niestabilnego klimatu. Częste zmiany pogody niszczące ziarna, stały się efektem postępujących zmian klimatycznych.

Wyniki raportu, choć nieznane zwykłym kawoszom już od jakiegoś czasu leżą na biurkach dużych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją kawy. To one najczęściej przyłączają się do walki o ochronę klimatu. Oczywiście same przedsiębiorstwa niczego nie naprawią, jednak opracowywane i wdrażane są programy, które mają na celu poprawę obecnej sytuacji. Na przykład jeden z projektów ma na celu stworzenie banku genów, który ma zapewnić różnorodność odmian kawy arabica. Inny stworzenie katalogu z informacjami na temat odporności na szkodniki, zdolności wzrostu oraz jakości plonów z różnych ziaren. Kolejny stworzenie leksykonu, w którym nowe odmiany kawy oceniane są przez hodowców pod względem atrakcyjności ich smaku.

Wciąż można wskazać luki w tej walce, jednak kawa wpływa na życie milionów ludzi na całym świecie. Nie tylko osób pijących małą czarną do śniadania. Stanowi źródło pracy dla osób z krajów najuboższych. Jeśli nie wymyślimy szybko sposobu na poradzenie sobie z tym problemem, konsekwencje dla tych osób mogą być wyjątkowo drastyczne.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top