To pytanie zadaje sobie wiele z nas – szczególnie, gdy walczymy z nadwagą i boimy się, że przez kilka dni „bezczynności” stracimy efekty swojej pracy. Co na to specjaliści?
Trochę ruchu w „te dni” nie zaszkodzi
… a wręcz może nam pomóc. Zwłaszcza, gdy mamy skłonności do odczuwania silnych dolegliwości bólowych lub złego samopoczucia psychicznego. Jak to możliwe, że wysiłek fizyczny, który oznacza dodatkowe obciążenie dla organizmu, w tym przypadku działa zupełnie inaczej? Na łamach naszego portalu już niejednokrotnie o tym wspominaliśmy – ruch sprzyja procesowi wyzwalania endorfin, które łagodzą ból. Poza tym aktywność fizyczna usprawnia krążenie, dzięki czemu łatwiej uporać się z obrzękami, które często pojawiają się w czasie okresu. Ponadto aktywność podejmowana w „te dni” hamuje apetyt na słodycze, który przybiera na sile zwłaszcza, na początku miesiączki.
Ćwiczyć, ale jak?
Czy trening w czasie miesiączki powinien różnić się od tego, który wykonujemy w pozostałe dni? Specjaliści radzą, by był on mniej intensywny. Przede wszystkim dlatego, że większy wysiłek potęguje krwawienie. Może też przyczynić się do pojawienia bólów brzucha. Jeśli trenujesz pływanie – zrezygnuj z niego zupełnie lub powstrzymaj się przez pierwsze 2-3 dni. Idealne ćwiczenia w czasie miesiączki to: jazda na rowerze, nordic walking, rolki, a także joga, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia na piłce.
Nie każda z nas powinna się wspierać aktywnością
Mimo, że jak widzimy ruch w czasie okresu przynosi sporo korzyści niekiedy powinnyśmy sobie odpuścić przynajmniej przez 2-3 pierwsze dni. Jeśli Twoje krwawienia są bardzo intensywne lub cierpisz na niedokrwistość to dla własnego bezpieczeństwa w ogóle zrezygnuj ze sportu. I bez obaw – tych kilka dni nie wpłynie niekorzystnie na Twoją figurę. Pamiętaj tylko, by w tym czasie nie ulegać pokusie sięgnięcia po „małe słodkie co-nieco”. Naucz się też panować nad nadmiernym apetytem. Wystarczy, że w momencie nagłego napadu głodu wypijesz 1-2 szklanki wody i odczekasz 15-30minut. Miej też w pogotowiu przygotowaną surową marchewkę czy inne ulubione warzywa pocięte w paski. Taka przegryzka szybko zapełni żołądek, a Ty spokojnie dotrwasz do kolejnego posiłku.
***
Kilka uwag
Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do treningu w czasie miesiączki to pamiętaj, by przestrzegać tych kilku zasad:
- unikaj treningu na czczo – może to doprowadzić do omdlenia czy zawrotów głowy;
- zrezygnuj z bardzo obcisłego stroju;
- nie korzystaj z sauny;
- ukochany gorący prysznic zamień na ciepłą kąpiel;
- zamiast podpaski użyj tamponu.
źródło: Poradnik „Schudnij na wiosnę”; własne
grafika: pixabay.com