Sport

Aktywność w czasie miesiączki – tak czy nie?

To pytanie zadaje sobie wiele z nas – szczególnie, gdy walczymy z nadwagą i boimy się, że przez kilka dni „bezczynności” stracimy efekty swojej pracy. Co na to specjaliści?

Trochę ruchu w „te dni” nie zaszkodzi

… a wręcz może nam pomóc. Zwłaszcza, gdy mamy skłonności do odczuwania silnych dolegliwości bólowych lub złego samopoczucia psychicznego. Jak to możliwe, że wysiłek fizyczny, który oznacza dodatkowe obciążenie dla organizmu, w tym przypadku działa zupełnie inaczej? Na łamach naszego portalu już niejednokrotnie o tym wspominaliśmy – ruch sprzyja procesowi wyzwalania endorfin, które łagodzą ból. Poza tym aktywność fizyczna usprawnia krążenie, dzięki czemu łatwiej uporać się z obrzękami, które często pojawiają się w czasie okresu. Ponadto aktywność podejmowana w „te dni” hamuje apetyt na słodycze, który przybiera na sile zwłaszcza, na początku miesiączki.

Ćwiczyć, ale jak?

Czy trening w czasie miesiączki powinien różnić się od tego, który wykonujemy w pozostałe dni? Specjaliści radzą, by był on mniej intensywny. Przede wszystkim dlatego, że większy wysiłek potęguje krwawienie. Może też przyczynić się do pojawienia bólów brzucha. Jeśli trenujesz pływanie – zrezygnuj z niego zupełnie lub powstrzymaj się przez pierwsze 2-3 dni. Idealne ćwiczenia w czasie miesiączki to: jazda na rowerze, nordic walking, rolki, a także joga, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia na piłce.

Nie każda z nas powinna się wspierać aktywnością

Mimo, że jak widzimy ruch w czasie okresu przynosi sporo korzyści niekiedy powinnyśmy sobie odpuścić przynajmniej przez 2-3 pierwsze dni. Jeśli Twoje krwawienia są bardzo intensywne lub cierpisz na niedokrwistość to dla własnego bezpieczeństwa w ogóle zrezygnuj ze sportu. I bez obaw – tych kilka dni nie wpłynie niekorzystnie na Twoją figurę. Pamiętaj tylko, by w tym czasie nie ulegać pokusie sięgnięcia po „małe słodkie co-nieco”. Naucz się też panować nad nadmiernym apetytem. Wystarczy, że w momencie nagłego napadu głodu wypijesz 1-2 szklanki wody i odczekasz 15-30minut. Miej też w pogotowiu przygotowaną surową marchewkę czy inne ulubione warzywa pocięte w paski. Taka przegryzka szybko zapełni żołądek, a Ty spokojnie dotrwasz do kolejnego posiłku.

***
Kilka uwag

Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do treningu w czasie miesiączki to pamiętaj, by przestrzegać tych kilku zasad:

  • unikaj treningu na czczo – może to doprowadzić do omdlenia czy zawrotów głowy;
  • zrezygnuj z bardzo obcisłego stroju;
  • nie korzystaj z sauny;
  • ukochany gorący prysznic zamień na ciepłą kąpiel;
  • zamiast podpaski użyj tamponu.

źródło: Poradnik „Schudnij na wiosnę”; własne
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top