Ćwiczenia/fitness/kulturystyka

Akademia sportu – Wytańcz sobie zdrowie!

Święta to trudny dla naszej kondycji i figury czas. Dobra wiadomość jest taka, że okres poświąteczny wyjątkowo sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów. Zwłaszcza końcówka grudnia, która stanowi zaproszenie do radosnego spędzania ostatnich dni starego roku. Wtedy warto stawiać przede wszystkim na wszelkiego rodzaju taneczne imprezy, ponieważ taniec nie tylko wyzwala masę pozytywnej energii, ale wpływa też bardzo korzystnie na zdrowie.

Tańczyć każdy może …

Taniec to dość prosta, często spontaniczna, a przede wszystkim bardzo uniwersalna forma ruchu, po którą może sięgnąć praktycznie każdy – bez względu na wiek, płeć, wyczucie rytmu czy posiadane umiejętności. Aby ją uprawiać możemy zapisać się do szkoły tańca, na zajęcia w klubach fitness czy też przyłączyć się do internetowych propozycji treningów z wykorzystaniem tego rodzaju aktywności. Jedyne przeciwwskazania do tańca stanowią: nadciśnienie oraz niewydolność serca.

Korzyści z tańca

Lista korzyści, jakie daje taniec jest długa i dotyczy wielu sfer naszego zdrowia. Najważniejsze z nich to:

  • wsparcie w odchudzaniu – to bardzo przyjemna forma zrzucania zbędnych kilogramów, a ogromne zróżnicowanie rodzajów tańca pozwala wybrać ten, który pasuje nam najbardziej pod kątem intensywności;
  • wzmocnienie kości – taniec łagodnie stymuluje kości i przyczynia się do wzmocnienia szkieletu;
  • budowanie odporności.

Poza tym taniec wpływa korzystnie na nasz system nerwowy. Tańcząc mamy większą szansę na wyjście z depresji, gdyż aktywność ta reguluje poziom serotoniny i dopaminy. To także doskonały sposób na samotność – zajęcia odbywają się zawsze w grupie, co sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Taniec wyzwala radość życia i ułatwia pozbycie się negatywnych emocji i zastąpienie ich pozytywnymi wibracjami.

Ponadto taniec uczy utrzymywania prawidłowej postawy ciała, co także wpływa na odciążenie kręgosłupa i pozbycie się jego bólów. Dzięki tańcowi stawy ulegają usprawnieniu, a mięśnie stają się bardziej elastyczne. Trening taneczny wzmacnia też mięśnie: pleców, pośladków, nóg, a także poprawia ogólną wydolność organizmu.

Bardzo ważnym plusem tańca, jest jego oddziaływanie na mózg. Zajęcia taneczne wymuszają zawsze przyswojenie nowych informacji – np. układów, kroków. Dzięki temu w mózgu tworzą się nowe połączenia neuronowe, co poprawia jego funkcjonowanie. W ten sposób taniec zabezpiecza nas przed przedwczesną demencją starczą, a nawet przed Alzheimerem.

Jak tańczyć, by poczuć moc tańca?

Aby skorzystać na treningu tanecznym, powinniśmy ćwiczyć przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Najwięcej korzyści przyniesie nam wybór takiego rodzaju tańca, który będzie odpowiadał naszemu temperamentowi. Nie bez znaczenia jest to, w jakim stroju udamy się na trening. Powinien on składać się z niekrępującego ruchów ubioru oraz miękkiego, wygodnego obuwia. Osoby, które są dość ekspresyjne, powinny odnaleźć się w bardziej żywiołowych rytmach. Ci, którzy traktują trening, jako formę wyciszenia, mogą zapisać się na taniec współczesny. Panie marzące o szybkim i przyjemnym wyszczupleniu ciała, powinny zainteresować się kursem tańca brzucha, który opiera się na wprawianiu w ruch nie tylko brzucha, ale i bioder oraz biustu – czyli partii dość trudnych do wymodelowania.

Czas imprez tanecznych grudniowych to dobra okazja do sprawdzenia, czy faktycznie jest to „nasza” dyscyplina. Jeśli tak – to „nauka tańca” lub „zapisanie na treningi taneczne” powinny znaleźć się na pierwszej pozycji listy postanowień noworocznych.

*źródła:
Moda na zdrowie 11/2016;
fot.: efes_pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top