Ciekawostki

Immunoterapia – złoty środek na alergię i … raka. O co chodzi w tej metodzie?

Jeszcze do niedawna immunoterapia kojarzona była z niegroźnymi schorzeniami, jak alergie czy stany zapalne. Dzisiaj medycyna upatruje w niej sporych szans dla chorych na raka.

Statystyki nie kłamią

Statystyki dotyczące chorób nowotworowych w Polsce są nieubłagane. Rok rocznie w naszym kraju z ich powodu umiera blisko 100 tysięcy osób. Powodem są tutaj nie tylko niewystarczające środki na kompleksową pomoc ofiarom nowotworów, ale również skutki uboczne, jakie niosą ze sobą radio – i chemioterapia. Nie dziwi więc fakt, że naukowcy wciąż poszukują nowych mniej szkodliwych sposobów leczenia tego typu chorób. Dzisiaj na liście tej pojawia się również immunoterapia.

Co to jest i na czym polega immunoterapia?

Z metodą o jakiej mowa miał styczność chyba każdy z nas. Polega ona bowiem na „sterowaniu” układem odpornościowym – pobudzenie, odbudowa, obniżenie – w celach profilaktycznych oraz leczniczych. Najczęściej stosowana jest ona w takich przypadkach, jak:

  • różnego rodzaju alergie;
  • ostre choroby zakaźne;
  • choroby autoimmunologiczne.

Jak immunoterapia pomaga chorym na raka?

Immunoterapia – choć wydaje się mało agresywna jeśli chodzi o nowotwory, to w środowisku onkologicznym funkcjonuje, jako cudowny lek na raka. Przede wszystkim dlatego, że nie pozostawia po sobie skutków ubocznych chociażby w postaci silnego osłabienia czy wyniszczenia organizmu. Nie powoduje też znaczących zmian w wyglądzie osoby chorej. Ponadto dzięki odkryciu tzw. punktów kontroli układu immunologicznego onkolodzy mogą przy użyciu leków stosowanych w immunoterapii (dostarczających określone przeciwciała) wpływać w znaczący sposób na limfocyt T – uodparniając go na działanie przebiegłych komórek rakowych oraz wzmacniając w walce z komórkami nowotworowymi. Badania pokazują, że metoda ta może poskutkować nawet kilkuletnią remisją lub zatrzymaniem rozwoju choroby na jakiś czas. Póki co onkologom udało się w ten sposób wpłynąć na dwa punkty kontrolne.
Lekarze i naukowcy ubolewają nad tym, że nie potrafią jeszcze do końca zagwarantować konkretnych efektów terapii, gdyż te są wciąż nieprzewidywalne. Stąd też pracują nad pytaniem o listę czynników, które mają wpływ na skuteczność tej metody.

Na zakończenie warto dodać, że amerykańscy naukowcy przewidują, iż już w 2020 roku to właśnie immunoterapia będzie wykorzystywana, jako podstawowa metoda leczenia co drugiego nowotworu. To świetna informacja i nadzieja dla wielu chorych. Tym bardziej, że w Instytucie Onkologii w Warszawie powstał specjalny oddział badań klinicznych m.in. nad zastosowaniem immunoterapii w leczeniu chorób nowotworowych w początkowej fazie. Na całym świecie zaś w laboratoriach trwają badania nad wprowadzaniem coraz to nowych przeciwciał, które skutecznie zagłuszą działanie komórek nowotworowych.

Źródło: Moda na zdrowie 11/2018; poradnikzdrowie.pl
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top