Stan uzębienia nie tylko odzwierciedla nasz styl życia pełen błędów i zaniedbań. To także cenna informacja o naszym ogólnym stanie zdrowia.
Zęby a problemy zdrowotne
Okazuje się, że nie tylko skóra i zmiany, jakie się na niej pojawiają stanowią dla nas cenną informację o tym, że w naszym organizmie właśnie toczy się proces chorobowy. Takim wskaźnikiem są również nasze zęby. Zobacz, w jaki sposób sygnalizują one trzy z najbardziej popularnych schorzeń.
Zaburzenia emocjonalne i psychiczne wynikające z życia w stanie permanentnego stresu
O tym, że nasze nerwy są w ruinie świadczą następujące zmiany:
- zęby w bardzo krótkim czasie stają się nienaturalnie krótkie, a na ich powierzchni pojawiają się pionowe pęknięcia;
- dentysta stwierdza zanik dziąseł i kości przy korzenia zęba;
- nawracające krwawienie dziąseł;
- próchnica;
- zniszczone szkliwo.
Te ślady na naszych zębach mogą świadczyć o tym, że często zaciskamy szczęki oraz zgrzytamy zębami. Jest to reakcja na stres lub sytuacje trudne. Próchnica i zniszczone szkliwo mogą być oznaką zaburzeń odżywiania również na tle nerwowym.
Anemia
W przypadku, gdy cierpimy na niedokrwistość nasze dziąsła stają się wyraźnie blade. Poza tym bladość pojawia się również na podniebieniu i spodniej części języka. Możemy przy tym odczuwać, że język staje się dziwnie gładki i bolesny.
Osteoporoza
To niezwykle podstępna choroba i ujawnia się często w dość silnym stopniu zaawansowania. Jak zęby reagują na jej obecność? Mogą stać się bardzo słabe, kruche i zacząć pękać. Przy osteoporozie odkruszaniu ulegają także krawędzie powierzchni żujących. Niezwykle rzadko pojawia się też nadmierna ruchomość zębów.
Wymienione zmiany w obrębie zębów, to tylko kilka przykładów na to, że nasza jama ustna nie pozostaje obojętna w przypadku, gdy w organizmie pojawia się stan chorobowy. Dlatego, jeśli zauważymy je, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który wyda nam skierowania na diagnostyczne badania. Pamiętajmy, że mamy zawsze większe szanse na powrót do zdrowia lub lżejsze przechodzenie danej choroby, jeśli zostanie ona w miarę wcześnie wykryta.
*źródło: Poradnik Zdrowie 08/2018:
grafika: pixabay.com