Problemy zdrowotne

Co o zdrowiu mówią Twoje zęby?

Stan uzębienia nie tylko odzwierciedla nasz styl życia pełen błędów i zaniedbań. To także cenna informacja o naszym ogólnym stanie zdrowia.

Zęby a problemy zdrowotne

Okazuje się, że nie tylko skóra i zmiany, jakie się na niej pojawiają stanowią dla nas cenną informację o tym, że w naszym organizmie właśnie toczy się proces chorobowy. Takim wskaźnikiem są również nasze zęby. Zobacz, w jaki sposób sygnalizują one trzy z najbardziej popularnych schorzeń.

Zaburzenia emocjonalne i psychiczne wynikające z życia w stanie permanentnego stresu

O tym, że nasze nerwy są w ruinie świadczą następujące zmiany:

  • zęby w bardzo krótkim czasie stają się nienaturalnie krótkie, a na ich powierzchni pojawiają się pionowe pęknięcia;
  • dentysta stwierdza zanik dziąseł i kości przy korzenia zęba;
  • nawracające krwawienie dziąseł;
  • próchnica;
  • zniszczone szkliwo.

Te ślady na naszych zębach mogą świadczyć o tym, że często zaciskamy szczęki oraz zgrzytamy zębami. Jest to reakcja na stres lub sytuacje trudne. Próchnica i zniszczone szkliwo mogą być oznaką zaburzeń odżywiania również na tle nerwowym.

Anemia

W przypadku, gdy cierpimy na niedokrwistość nasze dziąsła stają się wyraźnie blade. Poza tym bladość pojawia się również na podniebieniu i spodniej części języka. Możemy przy tym odczuwać, że język staje się dziwnie gładki i bolesny.

Osteoporoza

To niezwykle podstępna choroba i ujawnia się często w dość silnym stopniu zaawansowania. Jak zęby reagują na jej obecność? Mogą stać się bardzo słabe, kruche i zacząć pękać. Przy osteoporozie odkruszaniu ulegają także krawędzie powierzchni żujących. Niezwykle rzadko pojawia się też nadmierna ruchomość zębów.

Wymienione zmiany w obrębie zębów, to tylko kilka przykładów na to, że nasza jama ustna nie pozostaje obojętna w przypadku, gdy w organizmie pojawia się stan chorobowy. Dlatego, jeśli zauważymy je, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który wyda nam skierowania na diagnostyczne badania. Pamiętajmy, że mamy zawsze większe szanse na powrót do zdrowia lub lżejsze przechodzenie danej choroby, jeśli zostanie ona w miarę wcześnie wykryta.

*źródło: Poradnik Zdrowie 08/2018:
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top