Wybierając się na wakacje, trzeba pomyśleć nie tylko tym, jak zorganizować sobie czas oraz jakie atrakcje obejrzeć. Bardzo ważne jest też zastanowienie się nad tym, jak bezpiecznie spędzić urlop. Oto kilka najważniejszych zasad beztroskiego wypoczynku.
Zadbaj o odpowiednie szczepienia
To bardzo ważna kwestia, gdy udajesz się na tropikalne wakacje. Na stronie www.gis.gov.pl sprawdź dokładnie, jakie szczepionki obowiązują w kraju, do którego się udajesz. Najczęściej są to: błonica, tężec, żółtaczka, dur brzuszny, żółta gorączka oraz malaria.
Uważaj na słońce i wodę
Wychodząc na słońce koniecznie chroń głowę (najlepiej sięgnij po bawełniane nakrycie) oraz oczy (zatroszcz się o dobre okulary przeciwsłoneczne). Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w wodzie, to:
- nigdy nie decyduj się na kąpiel po spożyciu – nawet niewielkiej ilości – alkoholu;
- unikaj dzikich kąpielisk – choć dostarczają wielu emocji, to pobyt na nich jest zawsze obarczony potężną dawką niebezpieczeństwa;
- nie wchodź do wody po bezpośrednim opalaniu się, gdy ciało jest mocno rozgrzane – grozi to szokiem termicznym;
- nie kąp się tuż po posiłku.
Dbaj o bezpieczeństwo na szlaku
Gdziekolwiek się udajesz, zostaw zawsze informację o swoim wyjściu znajomym czy tam, gdzie nocujesz. W razie kłopotów, łatwiej będzie Cię znaleźć. Po drugie – staraj się nie zbaczać z wyznaczonej trasy. Tak – zdjęcia z dzikich miejsc przysporzą Ci „lajków”, ale mogą też wiązać się z niebezpieczeństwem. Miej przy sobie zawsze naładowany telefon oraz dodatkową baterię czy powerbank. Zapewnij sobie szybki dostęp do numerów alarmowych. Gdy wychodzisz w góry, zabierz koniecznie ze sobą: dodatkową odzież – skarpety, bluzę, kurtkę przeciwdeszczową, podręczną apteczkę, latarkę, zapałki i czekoladę.
Uważaj na przypadkowe znajomości
Nie ufaj przesadnie nowo poznanym osobom. Jeśli już zdecydujesz się na przypadkowy seks, koniecznie pamiętaj o zabezpieczeniu – nawet, gdy partner czy partnerka zapewniają, że oni o to zadbali. W przeciwnym wypadku narażasz się na niebezpieczne choroby przenoszone drogą płciową – HIV, kiła, rzeżączka, wirusowe zapalenie wątroby typu B i HPV (liczba takich „powakacyjnych” pamiątek zwiększa się z sezonu na sezon).
Sprawdź swoją polisę turystyczną
Jeśli nawet podróżujesz z biurem, to koniecznie sprawdź przed wyjazdem warunki ubezpieczenia. Zwróć uwagę zwłaszcza na:
- ubezpieczenie zdrowotne – najlepiej wrób sobie dokument, jakim jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także wykup dodatkowo ubezpieczenie kosztów leczenia;
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – to ważne, gdy decydujesz się na aktywną formę wypoczynku (wspinanie, windsurfing, nurkowanie, jazda na rowerze itp.), wtedy koniecznie rozszerz jego zakres o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub sportów wyczynowych (w przypadku wypoczynku w Polsce sięgnij po rozszerzenie o ryzyko związane ogólnie z uprawianiem sportu).
źródło: Poradnik Zdrowie 06/2017
grafika: pixabay.com