Wspólne wakacje z psem to doskonały sposób na to, aby zacieśnić jeszcze bardziej więzi z naszym pupilem. Zabierając go na urlop, dajemy mu też jasno do zrozumienia, że jest dla nas ważny. Dzisiaj kilka rad, jak bezpiecznie spędzić wakacje z ukochanym czworonogiem.
Bezpieczna podróż – najważniejsze zasady
Jeśli wyjeżdżamy z psem – najbardziej komfortową podróż zapewnimy mu umieszczając go w samochodzie. Małe rasy należy przewozić w specjalnych transporterach. Umieszczamy w nich obowiązkowo psi kocyk oraz miskę z wodą. Podróżując z psem musimy pamiętać o jak najczęstszych postojach, aby zwierzę mogło załatwić swoje potrzeby. Planując wyjazd postarajmy się wybrać bardzo wczesną lub późną (nocną) porę. Wtedy panują najbardziej komfortowe warunki temperatury dla zwierzaka. Jeśli pies jedzie w pociągu musi mieć kaganiec, a my powinniśmy mieć w zasięgu ręki jego zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Gdy podróż odbywa się samolotem, koniecznie sprawdźmy w jakich warunkach pies będzie przebywał i zadbajmy o to, aby miał dostęp do wody i pożywienia.
Bezpieczny pobyt na urlopie – kilka ważnych wskazówek
Bez względu na to, czy nasz pies jedzie z nami w to samo miejsce po raz pierwszy czy kolejny, powinniśmy przestrzegać tych kilku prostych zasad:
- wyposażamy psa w adresatkę – to na wypadek, gdyby pupil się zgubił; zapisujemy na niej imię psa oraz dane kontaktowe;
- przed wyjazdem chipujemy psa oraz wprowadzamy numer do bazy danych – w ten sposób jeszcze bardziej kompleksowo dbamy o to, aby zgubiony przyjaciel na pewno do nas wrócił;
- zabieramy przynajmniej jedną ulubioną zabawkę psa oraz jego posłanie (w tym drugim wypadku wystarczy kocyk lub poduszka, na której śpi) – dzięki temu pies w nowym dla niego miejscu, będzie czuł się bardziej komfortowo;
- musimy zabrać psie akcesoria: miski na wodę i karmę, obroża, kaganiec i smycz – warto dodatkowo wziąć ze sobą kilkumetrową smycz, która pozwoli psu na swobodne odkrywanie nowych miejsc – plaż czy leśnych traktów;
- wieziemy ze sobą zapas psiej karmy – w ten sposób nie ryzykujemy zatrucia u pupila, a dodatkowo zaoszczędzamy kilka złotych.
Pamiętajmy też, że zanim spuścimy psa ze smyczy, należy sprawdzić czy teren jest w pełni bezpieczny czyli czy w pobliżu nie ma ruchliwej ulicy, przejazdu kolejowego lub głębokiego akwenu wodnego. Ważną kwestię stanowi również polisa ubezpieczeniowa dla psa. Obowiązuje ona jeśli pies uległ wypadkowi i niezbędna okazała się pomoc medyczna. Takie ubezpieczenie pokrywa koszta związane z: wizytami w placówce weterynaryjnej oraz niezbędnymi działaniami, jak: konsultacje, badania, zastosowane leki, środki opatrunkowe oraz zabiegi ambulatoryjne i operacyjne. Ubezpieczenie obejmuje też transport do placówki weterynaryjnej i powrotny. Polisa OC to także produkt, którym powinniśmy się zainteresować. Dotyczy ona szkód szkód wyrządzonych przez psa, dzięki czemu właściciel nie będzie musiał płacić za tego rodzaju przypadki z własnej kieszeni. Musimy też pamiętać, by zapewnić psu ochronę przeciw kleszczom, które stanowią największe zagrożenie dla psiego zdrowia, ale i życia. O najlepsze środki oraz metody ochrony przed kleszczami, należy zapytać w zaufanej lecznicy.
źródła: royalcanin.pl; wyborcza.biz; link4.pl; comperia.pl