Pojawia się w każdym wieku, bez względu na zawód, płeć czy miejsce zamieszkania. Jej przyczyny powstania, jak i przebieg są dość złożone i różnią się od siebie. Według statystyk dotyka już co 10 osobę. 23 lutego obchodzony będzie Dzień Walki z Depresją, zaś cały 2017 rok ogłoszony został przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rokiem walki z depresją. Wyjaśniamy, jakie daje depresja objawy oraz jakie są jej rodzaje. Podpowiadamy, jak sobie radzić z depresją oraz kiedy niezbędna jest wizyta u specjalisty.
Jedna choroba – różne oblicza
Depresja to choroba, która ma to do siebie, że potrafi objawiać się w bardzo różny sposób. Zespół występujących u danej osoby objawów, pozwala też na określenie rodzaju choroby. I tak:
- depresja łagodna objawia się zazwyczaj przez: ogólne zniechęcenie, przedłużające się uczucie smutku i przygnębienia, obojętność uczuciowa, spowolnienie w działaniu i myśleniu, spadek wagi, utrata apetytu, zaburzenia snu;
- osłupienie depresyjne zwiastują takie objawy, jak: brak siły do mówienia, jedzenia, poruszania się; bezsenność;
- depresja maskowana daje sygnały poprzez: zaparcia, uciskające lub rozsadzające bóle głowy, bóle brzucha, problemy ze stawami lub kręgosłupem, bóle przedsercowe połączone z takimi dolegliwościami, jak uczucie kołatania i zaciskania serca;
- depresja głęboka to z kolei objawy takie, jak: garbienie się, kolorowe plamy na ciele, cierpienie wypisane na twarzy, zgaszone smutne oczy, pocenie się, drżenie rąk, odrętwienie, wycofanie z życia, utrata zainteresowań, płaczliwość, popełnianie podstawowych błędów w pracy, trudność z wykonywaniem podstawowych czynności, ciągłe poczucie winy, myśli samobójcze, frustracja w momencie konieczności kontaktu z innymi.
Skąd się bierze depresja?
Mimo, iż depresja stanowi niemal stały element badań specjalistów, wciąż nie ustalono jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Lista czynników jest długa. Stan ten może być wywołany przez:
- kłopoty ze zdrowiem;
- stratę pracy;
- rozwód;
- śmierć bliskiej osoby;
- przedłużający się stres;
- starzenie się.
Czynniki te doprowadzają do powstania zjawiska, jakim jest depresja reaktywna czyli odpowiedź na niekorzystne wydarzenia życiowe. Za występowanie depresji odpowiedzialne są również tzw. czynniki biologiczne czyli:
- zaburzenia wynikające z nieprawidłowości funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego na poziomie komórkowym lub białkowym;
- obciążenie genetyczne.
Czynniki te wywołują stan określany, jako depresja endogenna. Ponadto depresja może też pojawić się u osób, które wychowywały się w toksycznej rodzinie, gdzie dominował brak więzi emocjonalnych, konflikty lub zawstydzanie dziecka, traktowano, jako doskonałą metodę wychowawczą. Depresja może też wystąpić u osób po udarze mózgu lub cierpiących na: chorobę wieńcową, cukrzycę, raka, niedoczynność tarczycy. Także ciąża, menopauza oraz PSM bywają powodem do pojawienia się depresji.
Jak sobie radzić z depresją?
Przede wszystkim należy poświęcić więcej czasu samemu sobie. Warto znaleźć więcej czasu na relaks i odpoczynek. Dobrze jest też starać się wychodzić do ludzi. Poza tym pomocne może okazać się również znalezienie nowej pasji, która będzie odciągała przygnębiające myśli na boczny tor. Pomocne w walce z depresją mogą być również: zajęcia i ćwiczenia relaksacyjne, aktywność ruchowa, suplementy diety zawierające w swoim składzie m.in. wyciąg z dziurawca, chmielu lub magnez.
Kiedy do lekarza?
Wizyta u lekarza wskazana, jest gdy odczuwane dolegliwości typu: bezsenność, smutek, zniechęcenie przedłużają się do dwóch tygodni. Z kolei sam specjalista może ocenić nasz stan stosując międzynarodowe kryterium diagnostyczne zachorowania na depresję tzw. ICD-10, które polega na stwierdzeniu obecności co najmniej 2 z 10 następujących objawów u pacjenta czyli: obniżenie nastroju, utrata zainteresowań i zdolności odczuwania przyjemności, utrata energii, zaburzenia snu, kłopoty z jedzeniem, obniżenie koncentracji, niska samoocena, poczucie winy, myśli samobójcze, pesymistyczne myślenie. Ważne, aby 2 z 10 objawów utrzymywały się dłużej niż 2 tygodnie.