Zdrowie psychiczne Polaków jest w coraz gorszej formie. Jak wynika z ostatnich badań co roku blisko 7,5 mln kobiet i mężczyzn w różnym wieku – w tym także młodzieży – odczuwa poważne zaburzenia psychiczne. Ponadto rośnie też skala zażywania antydepresantów. Każdego miesiąca sięga po nie blisko 1,5 mln Polaków. Jakie problemy psychiczne spotykane są najczęściej? Co doprowadza do takiego stanu?
Co najczęściej „gryzie” Polaka?
Tak niepokojące dane dotyczące kondycji psychicznej naszego społeczeństwa, wskazali specjaliści w trakcie mającego miejsce w Warszawie seminarium pt.„Innowacje w psychiatrii”. Według nich stan psychiczny Polaków jest w opłakanym stanie. Zaburzenia natury psychicznej dotykają już blisko 20% naszego społeczeństwa. Niemal, co druga osoba dorosła miewa tego typu doznania, chociaż nie każda wymaga natychmiastowej interwencji psychiatrycznej. Wśród najniebezpieczniejszych i najczęściej występujących przypadków zaburzeń psychicznych wymieniana jest depresja. Już blisko 1, 5 miliona Polaków ma rozpoznaną tą chorobę. Bywa, że jej pierwsze objawy pojawiają się w wieku dziecięcym oraz u młodzieży przed 18 rokiem życia. Należy przy tym podkreślić, że według doniesień WHO: blisko 50 procent wszystkich zaburzeń zdrowia psychicznego ma swój początek w okresie dojrzewania. Niepokojące są też statystyki dotyczące wykupowanych antydepresantów – w latach 2008 – 2015 ich liczba wzrosła blisko o 1/3. Dalsze rokowania, co do zaburzeń psychicznych wśród Polaków nie napawają optymizmem. Według specjalistów do 2030 r. koszty związane z leczeniem zwiększą się nawet 2,5-krotnie. Tym bardziej, że zaburzenia tego typu pociągają za sobą wiele poważnych schorzeń, jak chociażby choroby sercowo – naczyniowe czy demencja. Równie groźne i coraz częściej odnotowywane są też przypadki schizofrenii, która bywa na tyle niebezpieczna, iż skraca życie pacjentów nawet o 15-20 lat… Na schizofrenię cierpi blisko 1 mln osób.
Co kryje się za tak dramatycznymi statystykami?
Nie istnieje jedna konkretna przyczyna spadku kondycji psychicznej Polaków. Za tak dramatycznymi statystykami kryje się cała gama czynników. Wśród najważniejszych z nich wymienia się:
- brak stabilizacji materialnej;
- niepewność, co do sytuacji zawodowej;
- wzrastające bezrobocie;
- życie w poczuciu zagrożenia;
- niezdrowa rywalizacja;
- stresujące warunki pracy.
***
Psychiczny obraz kondycji Polaków przedstawia się w ciemnych barwach. Polacy stają się coraz mniej odporni psychicznie. Zaburzenia psychiczne dotyczą grupy wiekowej 18-64 lat. Każdego dnia 16 osób odbiera sobie życie. Najwięcej ofiar pochłaniają: depresja oraz schizofrenia. Większość osób przynajmniej raz w życiu doświadczy poważnego załamania psychicznego.
*źródła:
http://serwisy.gazetaprawna.pl/; http://edutorial.pl; www.kurier.pap.pl
zdjęcie: Maialisa (pixabay.com)