Wśród związków, które zapobiegają podjadaniu zaszczytne miejsce zajmuje błonnik. Ale podobnie jak działają jeszcze inne związki i substancje. Sprawdź, które.
Najwięcej problemów w trakcie odchudzania przysparza opanowanie nadmiernego apetytu. Uczucie to towarzyszy zazwyczaj przez pierwszy tydzień diety. Jak go poskromić? Cóż, sama silna wola to często zbyt mało. Warto, wtedy sięgnąć po fachowe wsparcie.
Błonnik i spółka
Najbardziej popularnym, znanym i polecanym związkiem wspomagającym walkę z nadmiernym apetytem, jest błonnik. Działa on na zasadzie wypełniacza żołądka. Daje też poczucie sytości na dłużej. Jego najlepsze źródła to: produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Podobnie działa inulina – węglowodan złożony oporny na trawienie. Pęczniejąc w żołądku, szybciej i na dłużej przynosi uczucie sytości. Szukać go należy w następujących produktach: banany, szparagi, czosnek. Pomocne w hamowaniu nieposkromionego apetytu, są również pektyny. Prócz uczucia sytości, regulują również proces wchłaniania glukozy do krwi, co jeszcze bardziej wspiera nas w walce z podjadaniem. Zawierają je owoce i warzywa. Bardzo pomocnym w hamowaniu apetytu – głównie na słodkie przekąski – jest też chrom. Produkty, w których jest go najwięcej to: małże, orzechy brazylijskie i laskowe, jajka, jęczmień, kukurydza, wołowina, śledzie, daktyle, mąka razowa, pomidory, brokuły i grzyby. Gdy chcemy zapanować nad głodem, warto też sięgać po ananasy. Dlaczego? – ponieważ znajduje się w nich bromelia. Jest to enzym wspomagający rozkładanie tłuszczy oraz trawienie białek. Pomocne w poskramianiu apetytu są również polifenole, które hamują łaknienie poprzez regulację poziomu leptyny – hormonu odpowiedzialnego za łaknienie. Dodatkowo ich działanie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Znajdują się one w następujących produktach: gorzka czekolada, kakao, soki owocowe bez cukru, owoce i warzywa o intensywnych barwach np. jagody, borówki czy żurawina; produkty z pełnego ziarna, herbata, kawa oraz czerwone wino.
***
Jeśli macie problem z regularnym włączaniem do diety wymienionych produktów, możecie je równie dobrze zastąpić suplementami. Najlepiej kupować je w sprawdzonych sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach.
źródła:
Gdy masz problem z wagą;
eufic.org
fot.alexanderstein_pixabay.com