Nie wyobrażacie sobie życia bez muzyki, filmów, książek i gier? Chcecie mieć do nich łatwy, a co więcej legalny dostęp? Jeśli tak, to koniecznie zainteresujcie się projektem Kultura Na Widoku. W piątek, 2 września o godzinie 11:00 wystartowała już trzecia edycja tego przedsięwzięcia.
Organizatorem projektu jest Fundacja Legalna Kultura, która chce pokazać, że można legalnie korzystać z dzieł kultury dosłownie wszędzie i co więcej jest to naprawdę proste. Kultura Na Widoku to portal umożliwiający pobieranie na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki.
Teraz można obcować z kulturą nie wchodząc do kina, księgarni, czy sklepu z płytami muzycznymi. Warto wiedzieć, że Kultura Na Widoku to także uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast w miejscach wydarzeń kulturalnych.
Od 2 września br. do dyspozycji użytkowników z całej Polski jest ponad 1100 utworów, w tym również wirtualne spacery po muzeach świata. Projekt ma na celu dotarcie do miłośników kultury nawet w niewielkich miejscowościach oraz promocję czytelnictwa, poprzez podkreślenie wagi literatury w naszym życiu codziennym.
Tegoroczną edycję Kultury Na Widoku promują wybitne osobowości artystyczne, Ambasadorzy i Przyjaciele Legalnej Kultury – Zbigniew Wodecki, Danuta Stenka, Joanna Jabłczyńska, Arek Jakubik oraz Jarosław Boberek.
GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ KULTURĘ NA WIDOKU?
- Citylighty na 600 przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Wrocław, Trójmiasto, Górnośląski Okręg Przemysłowy)
- Citylighty na wyższych uczelniach (od października)
- 20.000 plakatów w urzędach, szkołach i bibliotekach w niewielkich miejscowościach
- Instalacje w przestrzeni publicznej w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu oraz na Festiwalu Filmowym w Gdyni
JAK TO DZIAŁA?
- Wystarczy wejść na stronę projektu i pobrać z niej interesujący nas utwór
- Można też podejść do instalacji, plakatu czy citylightu na przystanku i wpisać link wybranego dzieła do przeglądarki urządzenia mobilnego lub zeskanować kod QR, a następnie pobrać go w łatwy i szybki sposób.
Dostęp do dzieł kultury jest bezpłatny, albo możliwy w promocyjnych cenach.
Źródło informacji:kulturanawidoku.pl; um.warszawa.pl