Tęsknicie za zimą i niskimi temperaturami? Jeśli tak, to wiele wskazuje, że na swoją ulubioną aurę jeszcze chwilę poczekacie. Póki, co zapraszamy Was na wirtualną podróż w 5 najzimniejszych miejsc na świecie. Co ciekawsze wszystkie z nich są zamieszkałe…
Kanada: Snag
Trudno uwierzyć, że właśnie w Kanadzie znajduje się jedno z najzimniejszych miejsc na świecie. Jest to mała wioska o nazwie Snag. Najniższa temperatura, jaką tam dotąd odnotowano wyniosła -63 st. C. Poza tym wyjątkiem panujące tam mrozy wahają się w okolicach -30 st.C.
Rosja: Jakuck, Wierchojańsk i Ojmiakon
O ile Kanada mogła wzbudzić pewne zdziwienie, o tyle Rosja już nieco mniej. Tam znajdują się aż dwa z najzimniejszych zamieszkałych miejscowości. Pierwsza z nich to Jakuck – miasto na obszarze północno – wschodniej Syberii. Za najzimniejszy miesiąc uznaje się tam styczeń, w którym można spodziewać się ponad 39 stopniowych mrozów, a najniższa temperatura jaką tam odnotowano wyniosła -64,4 st. C. Druga z rosyjskich najzimniejszych miejscowości to Wierchojańsk. Tam temperatury stycznia wynoszą nawet –50 st.C. Co ciekawsze – szkoły na tym obszarze zamykane są dopiero wtedy, gdy słupek rtęci spadnie poniżej -52 st.C. Ojmiakon to trzecia z wymienionych najzimniejszych miejscowości na świecie. Paradoksalnie jej nazwa nawiązuje do … źródeł termalnych znajdujących się w pobliżu. Najniższa temperatura jaką odnotowano w tej niewielkiej syberyjskiej wiosce wyniosła -71,2 st.C. Poza tym wyjątkiem panujące tam temperatury również sięgają -50 st. C. Jak wygląda życie w tak mroźnych miejscach? Przymarzające do twarzy okulary, zamarzający tusz w długopisach, niezmiennie włączone silniki samochodów czy brak telefonów komórkowych – to codzienność, z którą radzą sobie zimą mieszkańcy tych miejsc.
Grenlandia: North Ice
Brytyjska stacja badawcza na obszarze Grenlandii to kolejne najzimniejsze miejsce na świecie. Jak dotąd najniższa temperatura, jaką tam odnotowano wyniosła -66 st. C.
***
Najzimniejszym niezamieszkałym jak dotąd na stałe zakątkiem na ziemi, jest Antarktyda, a ściślej mówiąc stacja badawcza Wostok. Najniższa temperatura, jaką tu odnotowano wyniosła -89,2 st.C. Na co dzień jednak pracownicy stacji muszą borykać się z nieco łaskawszymi warunkami czyli temperaturą wynoszącą -55,4 st. C.
źródła:
mlynwiedzy.org.pl; wiadomosci.onet.pl; strefynieruchomosci.blog.pl
foto: tpsdave (pixabay.com)