Gdy zbliżamy się do trzydziestki powinniśmy zacząć zwracać szczególną uwagę na stan naszych kości. Dlaczego? – ponieważ od 30 roku życia spowalnia proces odbudowy komórek tworzących tkankę kostną. W efekcie kości stają się słabsze. Zwiększa się też ryzyko powstania osteoporozy oraz częściej dochodzi do złamań. Aby temu zapobiec wystarczy sięgnąć po produkty lub suplementy zawierające: wapń, witaminę D, witaminę K oraz magnez. Zobacz, jak składniki te wpływają na stan naszych kości.
Wapń
Absolutną podstawę w zapewnieniu sobie zdrowych i mocnych kości stanowi właśnie ten składnik mineralny. Składnik ten stanowi blisko 2% całej masy ciała. Jest też najważniejszym elementem budulcowym szkieletu ludzkiego. W przypadku, gdy cierpimy na niedobory wapnia organizm wykrada go kościom, przez co stają się one dużo słabsze i bardziej podatne na zmiany osteoporotyczne. Wapń jest też niezbędny jeśli chodzi o prawidłowy rozwój kości (a także zębów).
Witamina D
Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Jej najłatwiej przyswajalną postać znajdziemy w tłustych rybach – łosoś, śledź, węgorz; żółtku jaj; wątrobie; maśle; serze białym i żółtym. Jest ona niezbędna do prawidłowego formowania kości. Pomaga też zachować właściwy poziom wapnia we krwi i kościach. Witamina D ma też znaczący wpływ na utrzymanie prawidłowej gęstości kości. Witamina D ma ogromne znaczenie w przypadku kobiet po menopauzie, gdyż zatrzymuje ona proces utraty masy kostnej, na którą panie powyżej 50 roku życia są szczególnie narażone.
Witamina K
Jej niewielkie zasoby znajdują się w naszych: wątrobie i kościach, ale bardzo szybko są zużywane. Witamina K odgrywa ważną rolę w mineralizacji kości. Przyspiesza ten proces. Ma też wpływ na wytwarzanie i utrzymanie prawidłowej struktury kości. Składnik ten wspomaga też proces wiązania wapnia. Witamina K (podobnie jak D) jest niezwykle ważna w przypadku kobiet po 50 roku życia, gdyż pomaga utrzymać właściwy poziom gęstości kości.
Magnez
Jest niezbędny do utrzymania prawidłowego rozwoju kości i ich dobrej kondycji. Bierze on udział w procesie tworzenia nieorganicznych związków wapnia. Reguluje wydzielanie parathormonu, który odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforanową. Jest też ważnym elementem procesu aktywizacji enzymów uczestniczących w procesie tworzenia kości. Ma wpływ na aktywność komórek kościotwórczych.
***
Chcąc utrzymać zdrowe i mocne kości warto też jak najczęściej się ruszać. Tym bardziej, że coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności.
źródło: ulotka informacyjna Kalcikinion (Valentis Polska Spółka z o.o. Warszawa); Magnez – makroelement niezbędny dla zdrowia człowieka _ Skrypt dla lekarzy i farmaceutów; dr n. biol. Iga Piekarska
