Popularne

W Polsce powstaje centrum kompleksowej pomocy dzieciom skrzywdzonym

Przemoc – zarówno fizyczna, jak i psychiczna – wobec dzieci to wciąż powszechne zjawisko w naszej polskiej rzeczywistości. Rok rocznie jej ofiarami pada tysiące dzieci. Stąd też idea powołania pierwszego w Polsce ośrodka, który zapewni skrzywdzonym dzieciom kompleksową opiekę i zaoferuje specjalistyczną pomoc w powrocie do normalności. Na fachowe wsparcie będą mogły w nim liczyć najmłodsze ofiary przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej oraz ich rodzice.

Centrum inne niż wszystkie

Centrum Pomocy Dzieciom to projekt wyjątkowego miejsca – pierwszej takiej placówki w całej Polsce – gdzie udzielana będzie kompleksowa pomoc dzieciom najmłodszym oraz ich rodzicom. W ośrodku będą wykorzystywane najnowsze i sprawdzone praktyki pomocy nieletnim ofiarom przemocy, stosowane na całym świecie. Najważniejszym elementem udzielanej pomocy będzie specjalistyczna diagnoza psychologiczna i medyczna. W Centrum Pomocy Dzieciom pracować będą lekarze, którzy doskonale znają specyfikę psychicznych i somatycznych konsekwencji przemocy u dzieci. Terapeuci pomogą dzieciom, które jej doznały:

  • poradzić sobie z negatywnymi emocjami;
  • pokonać lęk;
  • przepracować złość;
  • odsunąć od siebie poczucie winy.

W ramach ośrodka będą realizowane także:

  • grupowe i indywidualne spotkania terapeutyczne dla dzieci;
  • konsultacje psychologiczne dla rodziców;
  • pomoc prawna dla opiekunów.

Innowacyjne rozwiązanie stanowić będzie też przyjazny pokój przesłuchań, gdzie dziecko opowie o swoich przeżyciach. Aby nie narażać go na dodatkowy stres, cała rozmowa będzie rejestrowana. Poza tym w ramach Centrum zostanie powołany Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Tam przez 7 dni w tygodniu nieletnie ofiary przemocy, będą mogły otrzymać anonimowo pomoc i poradę. Pracujące na infolinii osoby, nie tylko wysłuchają rozmówcę, ale również dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ocenią stopień zagrożenia jego bezpieczeństwa. W razie konieczności dziecko będzie mogło liczyć na natychmiastową pomoc.

Nie tylko fachowa pomoc

Ośrodek ten będzie różnił się od pozostałych tego typu placówek, również pod kątem wyglądu. Został tak zaprojektowany, aby wzbudzać jedynie pozytywne skojarzenia i potęgować u dzieci poczucie bezpieczeństwa. W pomieszczeniach dominować będą jasne, delikatne i wyciszające emocje barwy. Nie zabraknie też zabawek i akcesoriów niezbędnych w pracy z dzieckiem skrzywdzonym.

Kampania na rzecz powstania ośrodka

Inicjatywa stworzenia tak wyjątkowego ośrodka rehabilitacyjno – opiekuńczego wyrasta nie tylko z rosnących potrzeb krzywdzonych dzieci, jak i ich liczby. Jak wyjaśnia prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monika Sajkowka: „Chcemy, by model pomocy dzieciom realizowany przez centrum, stał się inspiracją dla zmiany systemu wspierania dzieci, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego. Dążeniem fundacji jest, by w przyszłości w całym kraju powstały podobne placówki.” Aby ośrodek mógł zostać uruchomiony Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię społeczną pod hasłem: „Razem budujemy Centrum Pomocy Dzieciom – Razem dajemy dzieciom siłę”. Jej celem jest pomoc w zebraniu środków, które zapewnią ośrodkowi niezależność i stabilność finansową. To ważne, tym bardziej, że pomoc w ośrodku będzie nieodpłatna i udzielana tak długo, jak będzie to potrzebne.

Partnerem strategicznym kampanii jest Grupa Onet – RAS Polska.

 ***

JEŚLI CHCECIE PAŃSTWO WSPOMÓC URUCHOMIENIE CENTRUM, PROSIMY O DOBROWOLNE WPŁATY:

Numer konta:
Bank PEKAO SA 49 1240 6074 1111 0010 6793 84 19
IBAN PL 49 1240 6074 1111 0010 6793 84 19
SWIFT PKOPPLPW

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT MOŻLIWOŚCI WSPARCIA PROJEKTU, JAK I PODOPIECZNYCH FUNDACJI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO POD ADRESEM:

http://fdds.pl/

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top