Wydarzenia

STOP zwolnieniom z WF – akcja MSiT rusza po raz 4-ty od września

STOP zwolnieniom z lekcji WF-u to ogólnopolska kampania społeczna, która w tym roku ruszy po raz czwarty. Ma ona na celu zdecydowaną walkę ze zbyt dużą ilością zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Organizatorzy chcą też uzmysłowić rodzicom, jak istotną rolę w rozwoju ich dzieci odgrywa ruch. Od września b.r. polskie szkoły zostaną zaproszone do kolejnej odsłony akcji pod hasłem: Selfie z Gwiazdą sportu. W trakcie jej trwania w szkołach na lekcjach WF zjawią się sportowcy – mistrzowie olimpijscy, świata i Europy. Będą zachęcali młodych ludzi i przekonywali ich do nie rezygnowania z aktywności fizycznej. Uruchomiony zostanie również specjalny portal umożliwiający komunikację między sportowcami a młodzieżą. Na portalu umieszczone będą także relacje ze spotkań, które już miały miejsce.

Drastycznie spada udział dzieci i młodzieży w szkolnych zajęciach WF (wychowania fizycznego). Przekłada się to na późniejsze i to poważne problemy ze zdrowiem. MSiT po raz kolejny podejmuje działania, mające na celu zmianę tej sytuacji.

Po co to „sportowe zamieszanie”?

Organizatorem akcji jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, zaniepokojone złą kondycją fizyczną dzieci i młodzieży, a także faktem, iż epidemia otyłości wśród najmłodszych przedstawicieli naszego społeczeństwa przybyła także do Polski. Według WHO dzieci i młodzież szkolna powinny ćwiczyć dziennie minimum godzinę. Niestety w Polsce warunek ten spełnia, co czwarty 11-latek oraz co dziesiąty 17-latek. Ponadto wg. innych danych dzieci w Polsce tyją najszybciej. Niepokojąco rośnie też liczba dostarczanych przez uczniów zwolnień z lekcji w-f. Najczęściej są to usprawiedliwienia wystawiane przez rodziców lub przedstawiane w formie ustnej samemu nauczycielowi. Najczęściej przedstawiają je dziewczęta. Rzadziej są to zwolnienia wystawiane przez lekarza. W efekcie dochodzi do sytuacji, w której większość uczniów nie uczestniczy albo we wszystkich, albo też tylko w części zajęć w-f.

Ruch integralnym elementem rozwoju dziecka

Jak wynika z najnowszych badań znamienne Ruch to zdrowie, to nie jedynie wyświechtane hasło. To przede wszystkim drogowskaz, którym powinni kierować się rodzice dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Dziecko, które unika aktywności fizycznej jest bardziej narażone na:

  • wystąpienie w przyszłości chorób serca oraz nadciśnienie;
  • pojawienie się u niego otyłości oraz chorób jej towarzyszących;
  • trudniejsze radzenie sobie ze stresem;
  • powstawanie wad kręgosłupa;
  • kontuzje oraz urazy;
  • utrwalenie płaskostopia;
  • bóle pleców –i to już w wieku dziecięcym.

Poza tym za niedostateczną ilością ruchu stoją też problemy w nauce. Dzieciom trudniej się skupić i zapamiętywać nowe informacje. Ma to związek ze słabym dotlenieniem mózgu. Gorzej też funkcjonuje ich układ nerwowy.

***

Zwalnianie uczniów z lekcji w-f przybrało w polskich szkołach postać groźnej epidemii. Najczęściej zjawisko to dotyczy grupy wiekowej 12-14 lat, co nie jest bez znaczenia, gdyż według psychologów to właśnie wtedy kształtują się pierwsze świadomie dokonywane wybory i nawyki. Problem jest o tyle poważny, że częste nieuczestniczenie uczniów w lekcjach WF powoduje zmniejszanie liczby tych zajęć, która – gdyby była realizowana właściwie – zapewniłaby dzieciom i młodzieży odpowiedni poziom aktywności fizycznej. To z kolei pociąga za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, jak i rozwojowe. Pozostaje jedynie wierzyć, że wrześniowa odsłona kampanii „STOP zwolnieniom z lekcji WF-u” zmieni tą dramatyczną sytuację, co poprawi stan zdrowia i kondycji polskich nastolatków.

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top