Zdrowie

Miodowe panaceum nie tylko na przeziębienie

Stosowany wewnętrznie dostarcza naszemu organizmowi wielu drogocennych składników, o które trudno w codziennym pożywieniu. Zewnętrznie z kolei może przysłużyć się naszej urodzie. Poznajmy nieco bliżej cudowne właściwości miodu, tym bardziej, że sezon zimowy oraz okres świąteczny to czas, kiedy to właśnie on gra pierwsze skrzypce.

Jak działa miód?

Rozgrzewa, z powodzeniem zastępuje niezdrowe „słodziła”, chroni serce oraz dostarcza cennych enzymów, które wspierają nasz układ odpornościowy. Ale to tylko garstka z cudownych właściwości, jakie przypisuje się miodowi. Na uwagę zasługuje w ogromnej mierze, jego unikatowy skład. Otóż odkryto, że miód w 90% składa się z węglowodanów – cennego źródła energii. Pozostałe składniki, jakie się w nim znajdują to fruktoza oraz glukoza – czyli cukry proste. Łatwo przyswajalne oraz wspierające procesy regeneracyjne i naprawcze wątroby. Stanowiące również doskonałą rezerwę energetyczną. Miodowi przypisuje się również właściwości: bakteriobójcze, wspomagające procesy trawienia pokarmów. Zawarte w nim minerały i witaminy działają z kolei wzmacniająco na cały organizm.

Omawiając to, jakie posiada miód właściwości, warto podkreślić, że wiele z nich zależy ściśle od jego rodzaju. I tak:

Miód lipowy wykazuje następujące właściwości:

  • uspakaja;
  • ułatwia zasypianie;
  • posiada największą się: antywirusową i antybakteryjną;

stanowi doskonałe wsparcie w walce z grypą i przeziębieniem, dodatkowo znacznie skracając czas trwania choroby, jak i okres rekonwalescencji.

Miód rzepakowy oddziałuje na organizm w następujący sposób:

  • wspomaga procesy regeneracyjne wątroby;
  • wspiera leczenie niewydolności krążenia;
  • wzmacnia serce;
  • świetnie radzi sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych.

Dodatkowo: przyspiesza gojenie ran oraz przynosi ulgę we wszelkiego rodzaju podrażnieniach skórnych.

Miód wielokwiatowy to doskonałe źródło energii. Ponieważ jest lekkostrawny, może przysłużyć się naszemu żołądkowi i układowi pokarmowemu. Przypisuje mu się ogólne działanie wzmacniające organizmu. W jego składzie znajduje się też najwięcej enzymów wspierających układ immunologiczny.

Miód spadziowy wykazuje działanie:

  • wzmacniające serce;
  • wspomagające w chorobach układu krążenia;
  • pomocne w leczeniu schorzeń stawów;
  • łagodzące w przypadku stanów zapalanych dolnych dróg oddechowych.

Ponadto miód spadziowy polecany jest w stanach wzmożonego wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Miód gryczany wykazuje silne działanie uodparniające. Poza tym polecany jest dla osób na diecie, gdyż wspiera proces przemiany materii. Ponadto korzystnie wpływa na pracę systemu nerwowego.

Miód akacjowy poleca się głównie diabetykom. Jest też zalecany przy:

  • chorobach układu moczowego;
  • dolegliwościach żołądkowych;
  • przeziębieniach.

Miód to jak widzimy doskonałe panaceum, które wspiera pracę organizmu na wiele różnych sposobów. Warto jednak zaznaczyć, że ma on również dobroczynne działanie, jeśli chodzi o urodę. Dzięki zawartości witaminy C spowalnia procesy starzenia skóry. Ponadto można stosować miód jako odżywkę na włosy. Sprawdzi się także, jako doskonała maseczka regeneracyjna na suchą i zmęczoną cerę.

źródła:
ABC przeziębienia jesień/zima 2016;
fot.: fancycrave1 (pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top