Uroda

Henną na lato!

O mehendi – sztuce malowaia henną, wzorach, inspiracjach z Iloną Dembowską rozmawia Marta Jacukiewicz

Ilono, wzorki hennowe są urocze i wbrew pozorom – utrzymują się nawet niewiele ponad dwa tygodnie. To długo jak na hennę. Jak przygotować ciało do malowania?

Przed malowaniem warto wykonać peeling, żeby złuszczyć stary naskórek. Dzięki temu skóra będzie lepiej „przyjmować” hennę. Nie należy używać kremów, ani olejków – skóra musi być czysta.

Henna odpada sama, po dwóch, trzech godzinach, ale wskazane, aby mimo wszystko utrzymała się na skórze najdłużej jak możliwe, aby jeszcze piękniejszy był efekt?

Do hennowej pasty, którą maluję, dodaję cukier, który sprawia, że henna przykleja się do skóry. Po wykonaniu tatuażu należy do minimum ograniczyć ruch, bo tatuaż może się rozmazać. Wyschniętą pastę można zakleić plastrem bez opatrunku albo spryskać roztworem soku cytrynowego z cukrem. Najlepiej pozostawić hennową pastę na co najmniej kilka godzin, później należy ją zdrapać. Po zdrapaniu można nawilżyć skórę kremem albo olejkiem. Przez następne 1-2 dni powinno się unikać wody, gdyż ta negatywnie wpływa na stopniowe utlenianie się tatuażu mehendi.

Pytanie, które zdawała sobie nie jedna z nas, kiedy decydowała się na hennę – przeciwskazania?

Czysta henna, czyli proszek z rośliny lawsonia inermis nie uczula i nie ma przeciwwskazań dotyczących jej stosowania. W naturalnej hennowej paście są natomiast olejki i zdarzają się osoby na nie uczulone, ale jest to bardzo rzadkie. Należy natomiast odróżnić hennę naturalną od tzw. „czarnej henny”, która z naturalną nie ma nic wspólnego i zawiera ppd, czyli parafenylenodiaminę. PPD może spowodować bolesne oparzenia i blizny.

Jak dbać o skórę po malowaniu?

Po wymalowaniu skóry i zdrapaniu hennowej pasty, należy unikać wody i często ją nawilżać. Na czas mycia tatuaż mehendi można zabezpieczać folią. Ponadto, nie zaleca się wykonywania peelingu.

W malowaniu henną są trendy, wyznaczniki? W tym sezonie moda na coś konkretnego?

Malowanie henną to tradycja zakorzeniona w wielu kulturach. Istnieje wiele stylów mehendi i każdy rejon świata ma swoje własne trendy. Tak naprawdę w dobie Internetu różne tradycje się przenikają, ale można wyróżnić kilka elementów, które są ostatnio wyjątkowo popularne. Są to przede wszystkim gęste i pełne grubych linii wzory kwiatowe rodem z krajów Półwyspu Arabskiego, ale i delikatne i misterne wzory typu łańcuszkowego właściwe dla Europy Wschodniej. Ostatnio w związku z rozpoczęciem świętego miesiąca muzułmanów – Ramadanu, dużą popularnością cieszą się motywy księżyca oraz lampy.

Henna, która malujesz jest bezpieczna dla zdrowia. Czym w ogóle jest henna?

Henna, której używam do malowania to mieszanka proszku z rośliny lawsonia inermis, olejków eterycznych, cukru oraz wody destylowanej bądź soku cytrynowego. Są to składniki w 100% naturalne i bezpieczne dla zdrowia. Niebezpieczna może być tzw. „czarna henna”, o której wspominałam wcześniej oraz gotowe hennowe rożki, które często zawierają różnego rodzaju konserwanty, rozpuszczalniki i inne niewiadome substancje. Naturalną hennową pastę najlepiej poznać po zapachu – pięknie pachnie olejkami.

Dziękuję za rozmowę.  

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top