Aktywny wypoczynek

Akademia sportu: bieg na nartach po… zdrowie i kondycję!

Narty – chociaż większości z nas kojarzą się jedynie z ośnieżonymi stokami – mogą zastąpić nam … adidasy i dać jeszcze większą przyjemność z biegania po śniegu. Oczywiście mowa tu nie o zwykłych nartach, a o tak zwanych biegówkach. Oto, jakie korzyści może dać nam – wypromowana przez naszą mistrzynię Justynę Kowalczyk – narciarstwo biegowe.

Plusy biegania na nartach

Ten typ aktywności z pewnością polubi każdy, kto chce w krótkim czasie spalić jak najwięcej kalorii: w zaledwie godzinę można stracić nawet 800kcal. Po drugie w trakcie biegu angażujemy ponad 90% wszystkich mięśni. To z kolei oznacza widoczne kształtowanie sylwetki oraz poprawę wydolności. Ten typ aktywności, jest bezpieczny dla stawów. Ma w tym udział przede wszystkim konstrukcja samych nart, które powodują, że nacisk rozkłada się na dużą powierzchnię ciała, a nie tylko na stopy i kolana. Z tego samego powodu, narciarstwo biegowe może uprawiać każdy – także osoby z nadwagą, słabą kondycją czy w starszym wieku. Nie bez znaczenia jest też fakt, że narciarstwo biegowe można uprawiać praktycznie wszędzie. Nie musimy więc dodatkowo angażować środków, aby móc uprawiać tą dyscyplinę. Ośnieżone trakty leśne, parkowe aleje czy zasypane łąki to również idealne warunki dla tego typu dyscypliny. Warto przy tym nadmienić, że narty biegowe są dużo tańsze niż tradycyjne. Podstawowy zestaw to koszt ok. 600zł, zaś kwota jego wypożyczenia na cały dzień waha się w granicy między 30-50zł. Sporą zaletą tej dyscypliny, jest również znaczna poprawa samopoczucia. I nie chodzi tu jedynie o solidną dawkę endorfin, ale również o pozytywne oddziaływanie na psychikę promieni słonecznych, które odbijają się od śniegu i pobudzają nas pozytywnie. Ważną zaletą tej aktywności, jest fakt, że narciarstwo biegowe jest mniej kontuzyjne. Mówiąc o zaletach, jakie daje narciarstwo biegowe – także w wersji amatorskiej – nie można zapomnieć, że biegówki wzmacniają serce oraz pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu oddechowego i szkieletowo-kostnego.

Jak biegać na nartach?

Dużym plusem tej aktywności, jest nieco instynktowny sposób poruszania się. Podstawę stanowi posuwisty krok, który polega na naprzemiennym wysuwaniu nóg z nartami przy jednoczesnym odepchnięciu się kijkiem. W trakcie biegu ważna jest pozycja – należy być nieco pochylonym do przodu. Nie można też zapomnieć o jednostajnej, wolnej i zrównoważonej pracy ramion.

 

źródła: Skarb 02/2017; nabiegowkach.pl; fot. pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top