Coraz więcej osób zajmuje się biznesem, niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że opiera się on również na zasadach psychologicznych. Do czego służy dziedzina nauki zwana psychologią biznesu? To dyscyplina mająca na celu zwiększenie efektywności pracowników i szeroko rozumianej konkurencyjności organizacji. Psychologia biznesu ułatwia badanie zachowań, emocji i ludzkich postaw, które mają związek z organizacją.
Warto zdać sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach praktycznie nie można działać w biznesie bez znajomości przynajmniej podstaw psychologii. Przecież ma ona tak wiele wspólnego z pracą – np. dotyczy szkoleń, rekrutacji, motywacji, zarządzania i przywództwa. Wiedza z zakresu psychologii bardzo przydaje się menadżerom, przedsiębiorcom, pracownikom działu marketingu, jak również analitykom finansowym lub inwestorom.
Osoby zajmujące się profesjonalnie psychologią biznesu zazwyczaj znajdują zatrudnienie jako konsultanci mający za zadanie poprawiać efektywność pracowników i usprawniać proces komunikacji między nimi. Często psychologowie biznesu współpracują z działami HR, biorą udział w tworzeniu szkoleń i systemów selekcji pracowników, albo z działem PR kreują strategie marketingowe.
Wiele teoretycznych zagadnień psychologicznych wykorzystuje się dziś przy podejmowaniu decyzji ryzykownych, w centrach badań rynkowych, w kancelariach adwokackich czy firmach konsultingowych. Psychologia biznesu coraz częściej staje się tematem wielu szkoleń prowadzonych dla pracowników, dyrektorów i prezesów.
Co trzeba robić aby skutecznie realizować wyznaczone wcześniej cele biznesowe? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z własnych słabości oraz ograniczeń, a potem nauczyć się konsekwentnie nad nimi pracować.
Podstawą psychologii biznesu jest umiejętność współpracy z ludźmi. Przecież jeśli chcemy być skuteczni i mamy zamiar w pełni wykorzystać swój potencjał, musimy panować nad rozwojem relacji ze współpracownikami oraz parterami biznesowymi. Warto uzmysłowić sobie, że brak znajomości chociażby podstaw psychologii biznesu może skutkować obniżeniem poziomu motywacji i zaangażowania pracowników, narastaniem konfliktów oraz oporem przed wprowadzeniem zmian mających na celu zwiększenie konkurencyjności firmy.
Źródło: pierwszymilion.forbes.pl; kariera.pb.pl