Zimą cierpi nie tylko nieosłonięta skóra twarzy czy dłoni. Źle funkcjonują wtedy także nasze włosy, które tracą swoją kondycję. Stają się wtedy osłabione, przetłuszczone. Pojawia się na nich często łupież i zaczynają wypadać. Zobaczcie, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić.
Zimowe problemy włosów
Osłabienie, wypadanie, łupież, elektryzowanie, atopia – to najczęstsze problemy, jakie miewamy zimą z włosami. Ma to związek z niskimi temperaturami, które osłabiają wydzielanie sebum. Jak twierdzą specjaliści gdy temperatura spada poniżej 8 stopni C, produkcja sebum ustaje w ogóle. I chociaż teoretycznie powinno nas to cieszyć – mniej sebum to mniejszy problem z przetłuszczeniem, praktyka pokazuje coś odwrotnego. Zmniejszone wydzielanie sebum powoduje nadmierne przesuszanie włosów. To z kolei pociąga za sobą łuszczenie i łupież. Poza tym mróz powoduje, że naczynia włosowate w skórze zwężają się, przez co do mieszków włosowych dociera mniej krwi i tlenu. W efekcie włosy stają się osłabione. Są bardziej niezdyscyplinowane. Ponadto wypadają ze wzmożoną siłą.
Antyzimowe wsparcie dla włosa
Podstawowe narzędzie do walki o przywrócenie dobrej kondycji włosom osłabionym i wypadającym stanowi szampon do codziennego stosowania. Ważne by w jego składzie znalazły się:
- kofeina – stymulującą krążenie w skórze głowy;
- biotyna – przyspieszająca wzrost włosów;
- niacyna – zapobiegająca wypadaniu włosów;
- ceramidy – scalające łuski włosów, dzięki czemu stają się one bardziej sprężyste i łatwiej sobie z nimi poradzić.
Z kolei włosy przetłuszczające się wymagają takiego szamponu, który nie tylko dokładnie oczyści skórę głowy, ale również wyreguluje wydzielanie sebum. Najlepszy w tym wypadku będzie szampon ziołowy, w składzie którego szukamy: szałwii, eukaliptusa, żeń-szenia lub rozmarynu. Na efekty trzeba poczekać nieco dłużej, ale warto, gdyż dodatkowo szampony o tym składzie przywracają fizjologiczne pH skóry głowy, a także łagodzą wszelkie podrażnienia oraz redukują nieprzyjemne swędzenie.
Już za tydzień podpowiemy, jak sobie radzić zimą z włosami z atopią i łupieżem.
źródło: Skarb 01/2017; fot.: langll (pixabay.com)