Popularne

Zaniedbanie emocjonalne w związku

Zaniedbanie emocjonalne w związku, ale od związku się nie zaczyna… Gdzie jest jego źródło, jakie są przyczyny i o tym, co robić, by umieć w sposób dojrzały kochać innych mówi Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach 

Pani Ewo, jak najprościej wyjaśnić zaniedbanie emocjonalne?

Zaniedbanie emocjonalne zaczyna się często w dzieciństwie, kiedy rodzice nie odpowiadają na potrzeby emocjonalne dziecka. W związku z tym, mamy do czynienia z podobnymi symptomami jak w przypadku DDA – czyli Dorosłego Dziecka Alkoholika, powstał termin DDD- czyli Dorosłe Dziecko Dysfunkcyjne. Później, już jako DOROŚLI, wchodzą z tym w związki. Będą funkcjonować w oparciu o wykształcone w nich syndromy np.: moje uczucia i emocje nie są ważne, coś z mną jest nie tak, lekceważysz swoje uczucia, a cudze są ważniejsze niż Twoje, czujesz się gorszy od innych, nie dajesz sobie prawa do szczęścia, masz poczucie wstydu i winy.

Jak najłatwiej rozpoznać zaniedbanie emocjonalne w związku?

Najprościej, jeśli rozpoznamy pewne syndromy zaniedbania emocjonalnego. Będziemy mogli przyglądać się temu, a także podjąć decyzję o podjęciu terapii, ponieważ niemożliwe jest stworzenie zdrowego związku. Syndromy te ograniczają jednostkę i nie pozwalają jej poczuć się szczęśliwą, ponieważ nigdy wcześniej tego nie doświadczyła. Ważne, by wiedzieć, że emocje i uczucia są dobre, a także są oznaką siły.

To, że przestajemy o siebie dbać ma przecież też wpływ na to, że stajemy się mniej atrakcyjne. A to znowu może się przyczynić do zaniedbania emocjonalnego?

Z pewnością dbanie o siebie jest pewną formą, z którą wzrasta nasze poczucie wartości, a tym samym czujemy się lepiej. Jesteśmy połączeni, więc jeśli coś zmieniamy to ma wpływa na samopoczucie.

Od czego zwykle zaczyna się zaniedbanie emocjonalne w związku?

Jeśli w dzieciństwie potrzeby emocjonalne spotkały się z odpowiedzią, to wniesiemy to też do związku. Będziemy słuchać siebie nawzajem, dając sobie przestrzeń z szacunkiem, ale także dbając o swoje granice, będziemy w sposób swobodny wyrażać swoje emocje i uczucia. Istotne jest byśmy sami byli w stanie wyrażać swoje emocje i uczucia, jest to coś podstawowego gdy parter posiada tę umiejętność.

Może zbyt często zapominamy o tym, że o związek trzeba dbać zawsze?

Zawsze wszystko wymaga dbania. Dbanie daje poczucie ważności. Związek powinien wzrastać, a by to się działo – jesteśmy za to współodpowiedzialni.

W jaki sposób postępować, by zaniedbania emocjonalnego nie doświadczyć?

Jeśli mamy miłość do siebie i do partnera, darzymy go szacunkiem, dając mu przestrzeń to stwarzamy doskonale warunki by wzmacniać i rozwijać to, co najistotniejsze.

Zaniedbanie emocjonalne da się odbudować?

Wszystko zależy, bo z pewnością przy obopólnej chęci i podjęcia terapii jest to możliwe, ale wszystko zależy od tego, czy obydwoje tego pragną.

Związek zabija również kłamstwo, egoizm, tajemnice… A to już chyba droga do poczucia osamotnienia w związku?

Jeśli to pojawia się w związku, to już początek końca…

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top