Ciekawe miejsca

Wycieczki i spacery zapachowe – nowy hit w turystyce

Odwiedzając różne zakątki świata staramy się przywieźć z nich, jak najwięcej wspomnień. Nagrywamy więc filmy. Robimy zdjęcia. Opisujemy swoje przeżycia czy ciekawsze przygody. Organizatorzy wyjazdów otwarci na nasze potrzeby starają się o wzbogacenie naszych wrażeń. Tym razem wykorzystują w tym celu jeden z ważniejszych zmysłów, jakim jest nasz własny nos. I proponują zupełną nowość czyli … wycieczki zapachowe.

Coś więcej niż sposób, by wyprzedzić konkurencję ….

Głównym celem takich wyjazdów, w których motyw przewodni stanowią różnego rodzaju aromaty, jest pokazanie obszaru, na który docieramy z zupełnie innej perspektywy. Emocje, jakich wtedy doświadczamy są nieporównywalne z żadnymi innymi, a przez to niezwykle atrakcyjne i ciekawe. W ten sposób można na przykład podróżować po Prowansji, gdzie turyści „dotykają” zapachów upraw lawendy i winnic; Turcji – tutaj poznawanie nosem dotyczy takich charakterystycznych woni, jak zapach fajki wodnej czy tamtejszych przypraw. Tak samo można poznać m.in. Paryż, Amsterdam czy Pampelunę, a to dzięki specjalnie opracowanej „zapachowej trasie”, którą wymyśliła brytyjska graficzka Kate McLean. Brytyjska artystka organizuje dla turystów specjalne spacery zapachowe w trakcie, których uczestnicy mogą poznawać otoczenie wąchając trawę, zeschłe liście, a nawet zaglądając do … śmietników.

Sami też możemy udać się na taki spacer. Wystarczy, że zainspirujemy się wskazówkami znajdującymi się na stronie sensorymaps.com.

Warto też nadmienić, że coraz częściej powstają specjalne obiekty, w których gromadzone są różnego rodzaju zapachy. Przykładem jednego z nich może być Osmoteka w Wersalu, czyli unikalne Muzeum Zapachów, którego ekspozycję stanowi blisko 2000 zapachów. Kilkaset z nich już nawet nie istnieje. Co ciekawsze wiele z aromatów została specjalnie odtworzona na podstawie składników, jakie dzisiaj są zabronione (nielegalne). W ten sposób można podziwiać wonie sprzed sześciu wieków (!).

Czy takie podróże mają sens?

Badacze wpływu zapachów na ludzkie zachowanie i umysły twierdzą, że obecnie żyjemy w czasach, gdzie aromat staje się czymś więcej niż bardzo skutecznym narzędziem marketingowym. To coś, dzięki czemu możemy poczuć większą więź z miejscem, w którym przebywamy. Poznając je za pomocą charakterystycznych dla niego woni, budujemy w sobie bazę wspaniałych wspomnień. Doświadczamy czegoś, co dla innych stanowi ciekawostkę i zaskoczenie. Ubogacamy tym samym swoje wnętrza i poszerzamy własne horyzonty.

Źródło: Focus 06/2018; facebook.com/notes/iperfumypl
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top